piątek, 17 marzec 2017 11:50

Jak odpowiednio przygotować się do biegania zimą?

Bieganie latem to bez wątpienia sama przyjemność. Wiele osób to właśnie w tym czasie rozpoczyna swoją przygodę z tą aktywnością. Kiedy jednak nadchodzi zima, nie wszyscy mają na tyle motywacji, żeby w mroźny dzień wyjść z ciepłego mieszkania i zadbać o swoją formę. Nie warto jednak rezygnować z biegania z powodu pogody. Trzeba jednak odpowiednio się do niego przygotować, aby aktywne spędzanie czasu na dworze w zimne dni nie przyniosło kontuzji i choroby.

 

Zmiana odzieży sportowej

Bieganie zimą może przynieść równie duże satysfakcje, jak podczas cieplejszych dni. Zanim jednak przebiegniemy pierwszy kilometr, warto udać się do sklepu sportowego w celu zakupienia odpowiedniej odzieży. Z pewnością przyda się bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest utrzymywanie właściwej temperatury ciała, ochrona przed zimnem u utratą ciepła. Jednocześnie zapewnia ona właściwą cyrkulację powietrza oraz odprowadza wilgoć na zewnątrz. Ponadto konieczne jest bieganie w czapce i rękawiczka. Przez głowę tracimy większość ciepła, dlatego tę część ciała należy w sposób szczególny chronić.

Konieczna okazać się może zmiana obuwia. Tradycyjne buty do biegania nie sprawdzą się w trudnych warunkach i na śliskiej nawierzchni. Jest jednak dostępne specjalne obuwie do biegania w trudnych warunkach.

Rozgrzewamy ciało

Doświadczonym biegaczom nie trzeba przypominać o rozgrzewce i stretchingu przed właściwym treningiem. Dzięki nim nasze ciało jest właściwie przygotowane do wysiłku fizycznego. Również zimą, a może przede wszystkim o tej porze roku, rozgrzewka ma szczególne znaczenie. Wychodząc na dwór, pomijając ten etap treningu, ciało jest narażone na szok termiczny. To wywołuje wiele chorób, infekcji i przeziębień. 20 minut rozgrzewki i 10 minut rozciągania – tyle wystarczy, aby organizm był gotowy podjąć trud walki z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Przyjemne bieganie zimą

Rzadko spotykamy osoby biegające, które nie mają słuchawek na uszach. Muzyka motywuje, sprawia, że łatwiej jest nam pokonywać swoje słabości. Uprzyjemnia każdą minutę biegu, a nam chce się biegać jeszcze więcej i dłużej. Mnóstwo energetyzującej muzyki znajdziemy na Tuba.fm. Tysiąc stacji w jednym miejscu, każdy znajdzie dla siebie taką, która spowoduje, że bieganie stanie się wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i nie tylko w słoneczne dni.

© 2013-2020 by SN2.EU