środa, maj 29, 2024
wtorek, 24 marzec 2020 11:42

Różnica między thrillerem a horrorem?

Popularne slahery Popularne slahery

Magazyny filmowe co jakiś czas serwują nam kolejne opisy premier najlepszych horrorów wszech czasów. Jednak... bardzo często zarówno Ci, którzy opisują filmy jak i sami oglądający mylą gatunki filmów, które oglądają. Często bowiem myli się horror z thrillerem.

 

Jest jakaś różnica między "Milczeniem owiec" a "Lśnieniem" ?

Owszem. Jest. Znaczna. Gatunkowa właśnie.

Na pewno każdy, który oglądał film o słynnym mordercy Hannibalu Lecterze bał się wstać z kanapy i pójść wieczorem do łazienki przy zgaszonym świetle - głównie dlatego określa się ten film mianem horroru - błędnie.

Zasadniczą cechą horroru jest zderzenie się w rzeczywistości z obecnością czegoś niesamowitego, czegoś nadprzyrodzonego, często również fantastyczności...

Jest jeszcze jeden element po którym łatwo rozpoznać prawdziwy horror. Jest to bowiem gatunek filmowy, który posługuje się tylko umowną ikonografią, chodzi o to, że... bardzo często horrory ocierają się wręcz o kicz.

Thriller zaś (dreszczowiec) to głównie konflikt moralny, walka dobra ze złem... Nie ma tutaj zombie, duchów, zjawisk paranormalnych - jak to bywa właśnie w przypadku horroru. W thrillerze mogą natomiast wystąpić seryjni mordercy, jak np. w popularnych slasherach.

Najlepsze filmy z gatunku horrorów, które każdy początkujący fan horrorów musi zobaczyć?

Wspomnieliśmy już o filmie "Lśnienie". To jeden z najbardziej kultowych filmów z tego gatunku i każdy musi go zobaczyć! Ci, którzy kochają kino grozy doskonale znają film i nie musimy przedstawiać o czym jest!

Kolejny film to niedawno powstały "Midsommar. W biały dzień". Warto go zobaczyć bo ma dość... nieciekawy klimat. Młoda para wybiera się na wakacje do Szwecji, w końcu dowiadują się, że mieszkańcy całkowicie odizolowanej od świata wioski mają bardzo... nietypowe rytuały.

Kolejny film z gatunku horrorów, który koniecznie trzeba zobaczyć to "Suspiria". Wspaniała początkująca baletnica zaczyna odkrywać dziwne i mroczne sekrety, które kryją mury prestiżowej niemieckiej szkoły.

Warto zobaczyć również horror o tytule: "Ciche miejsce" - to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy uwielbiają podczas filmu ciągle czuć napięcie. Pięcioosobowa rodzina żyje w świecie gdzie nawet najmniejszy szept zwabia przerażające potwory...