czwartek, maj 30, 2024

W sobotni wieczór mieszkańcy Portugalii i Hiszpanii mieli okazję być świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego. Niebo rozświetliła neonowo-niebieska kula ognia, która na kilka sekund zamieniła noc w dzień. To spektakularne wydarzenie, choć trwało tylko siedem sekund, zostało udokumentowane przez liczne nagrania, które szybko obiegły świat za pośrednictwem mediów społecznościowych.

poniedziałek, 13 maj 2024 15:47

Kami Rita zdobył Mount Everest 29 raz

Kami Rita Sherpa, urodzony w sercu Himalajów, jest synonimem rekordów i wytrwałości w świecie himalaizmu. Jego ostatni wyczyn, 29. zdobycie Mount Everest, nie tylko potwierdza jego dominację w tej dziedzinie, ale również stanowi przełom w historii wspinaczki. W niedzielę, 13 maja, Kami Rita ponownie stanął na szczycie, osiągając 8 849 metrów nad poziomem morza, co jest świadectwem jego niezachwianej determinacji i doświadczenia.

W Parku Narodowym Gunung Leuser w Indonezji, dziki orangutan samiec o imieniu Rakus zademonstrował niezwykłą umiejętność samoleczenia, stosując roślinę znaną z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jest to pierwsza taka obserwacja, podczas której naukowcy byli świadkami bezpośredniego stosowania roślin leczniczych przez dzikie zwierzę.

Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, we współpracy z NASA, ogłosiło inicjację projektu badawczego, który zaoferuje dwunastu ochotnikom unikalną możliwość zarobienia 18 tysięcy euro. Jednakże, aby zdobyć te pieniądze, uczestnicy będą musieli przez dwa miesiące pozostać w łóżku, symulując warunki nieważkości kosmicznej. Projekt ma na celu zbadanie wpływu długotrwałego przebywania w kosmosie na ludzkie ciało.

poniedziałek, 15 kwiecień 2024 18:53

Kryzys koralowców w obliczu zmian klimatycznych

Według najnowszych raportów Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), obserwujemy czwarte globalne zjawisko masowego wybielania koralowców, które jest wywołane rekordowymi temperaturami wód oceanicznych. To zjawisko, gdzie koralowce tracą swoje barwy i mogą umierać, ma poważne implikacje dla ekosystemów morskich oraz dla gospodarek zależnych od morza, generujących rocznie tryliony dolarów.

Strona 1 z 122