czwartek, lipiec 18, 2024
środa, 09 sierpień 2017 17:43

5 gatunków muzyki klubowej, które trzeba znać

Gatunki muzyki klubowej Gatunki muzyki klubowej

Muzyka klubowa – czy, jak niektórzy wolą ją nazywać, elektroniczna muzyka taneczna (EDM) – to pojęcie niezwykle pojemne, mieszczące w sobie wiele mniejszych podgatunków. Te, wbrew pozorom, znacznie się między sobą różnią, choć zapewne niewprawione ucho nie będzie potrafiło precyzyjnie wskazać, w czym tkwią owe różnice. Wiele z nich to zresztą wciąż nurty niszowe, dopiero torujące sobie drogę do serc szerszej publiczności. Są jednak i takie, których po prostu nie wypada nie znać. Przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy o 5 gatunkach muzyki elektronicznej, które nie powinny być Ci obce!

1. Techno

To bez wątpienia ten gatunek elektroniki, który zrobił największą karierę na całym świecie. Często zresztą tym mianem błędnie określa się całość muzyki klubowej i muzyki elektronicznej. Początków techno należy upatrywać w końcówce lat 70., gdy po raz pierwszy zaczęto eksperymentować z instrumentami elektronicznymi. Jego prawdziwe narodziny to jednak połowa lat 80. Nazwa gatunku wywodzi się od tytułu utworu Juana Atkinsa z Detroit „Techno City”, wydanego w 1984 r. Jak scharakteryzować techno? Jego cecha rozpoznawcza to jednostajny i regularny rytm utrzymany w metrum cztery czwarte. Co więcej, pojawiają się w niej niemal wyłącznie dźwięki syntetyczne lub elektronicznie przetworzone.

Muzyka techno zyskała swoją popularność dzięki następującym dziełom:


- Sandstorm, (Darude)
- Nihilism harmless, (Eftos)
- One More Time, (Daft Punk)
- Vacuum, (Eftos)
- Smack My Bitch Up, (The Prodigy)
- Technologic, (Daft Punk)
- Breathe. (The Prodigy)

Te wszystkie wyżej wymienione utwory są naprawdę bardzo fajne i z pewnością każdego zachęcą do tańca. Ich wykonawcy, to zazwyczaj zespoły, które znają się na muzyce oraz mają niesamowity talent tworzenia. Oczywiście te osoby nie są polakami, jednakże to nic nie zmienia. Mają naprawdę ogromny talent i zdecydowanie znają się na tym, co robią.

Pochodzenie techno wiążę się z:
- ambient,
- acid house,
- Chicago house,
- Detroit techno,
- disco,
- electro,
- EBM,
- funk,
- house,
- industrial,
- italo disco,
- new beat,
- synthpop,
- rock elektroniczny.

Instrumenty, jakie są używane do tworzenia muzyki techno to:
- syntezatory,
- samplery,
- automaty perkusyjne.

Wszystkie te instrumenty osobno brzmią ciekawie, jednakże razem tworzą coś naprawdę niesamowitego.

2. House

Ta ostatnia cecha odróżnia techno od jego nieco tylko młodszego brata - house’u. Tu bowiem linia melodyczna opiera się na instrumentarium muzyki poważnej – usłyszymy więc skrzypce, gitarę czy pianino. Rytm jest też znacznie bardziej taneczny, pojawia się też wiele śpiewanych wstawek. Można poza tym wskazać swoistego ojca house beats. DJ Frankie Knuckles przyczynił się bowiem do jego powstania tak dobitnie, że trzeba oddać mu sprawiedliwość.

Ten gatunek muzyczny powstał w połowie lat osiemdziesiątych w Chicago. W krótkim czasie zyskał ogromną popularność, która wraz z biegiem lat stawała się coraz większa. W dzisiejszych czasach znajdzie się mnóstwo osób, które uwielbiają muzykę house. Jest ona bardzo ciekawa nie tylko dla dorosłych, ale i również dla młodzieży. Puszcza się ją często na różnych imprezach. Największą sławą cieszyła się w latach dziewięćdziesiątych. Gatunek ten wywodzi się z muzyki:
- disco lat 70,
- euro disco,
- italo disco,
- electro,
- soul,
- dub,
- synth pop,
- rap,
- jazz.

Jak widać muzyka house, jest związana z różnymi gatunkami muzyki, które razem tworzą coś naprawdę dobrego dla ucha i tańca.

Utwory house i ich wykonawcy:


- One More Time- Daft Punk,
- Music Sounds Better With You- Stardust,
- Around the World- Daft Punk,
- Harder, Better, Faster, Stronger- Daft Punk,
- Another Chance- Roger Sanchez,
- Tell Me Why- Supermode

Wszystkie te hity odniosły naprawdę ogromny sukces, a ich wykonawcy stali się bardzo popularni.

3. Trance

Innym gatunkiem, o którego istnieniu warto wiedzieć nieco więcej, jest trance. Powstał w Niemczech wyrastając z nurtów techno i rave, a także szeroko pojętego ruchu acid. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się spośród innych gatunków hipnotyczną linią melodyczną. Technicznie bazuje ona na rytmicznej linii basowej, wspieranej przez wyższą i bardziej rozwiniętą linię pomocniczą. W typowym utworze trance pojawiają się w środku tak zwane silent beats – DJ milknie wówczas na kilka sekund.

Ten gatunek elektronicznej muzyki tanecznej został rozwinięty w latach dziewięćdziesiątych w Niemczech. Tak samo, jak w przypadku muzyki house zyskał od razu ogromną popularność. Zalicza się go do muzyki rozrywkowej, tanecznej. Mimo że powstał już bardzo dawno, to i tak do dziś cieszy się ogromną popularnością. Najczęściej występuje na imprezach dla młodzieży, w klubie.

Instrumentami, które tworzą muzykę trance są:
- syntezatory,
- samplery,
- automaty perkusyjne.

Pokrewnymi gatunkami do tego rodzaju muzyki jest techno, house oraz dance. Muzyka trance już od wielu lat należy do głównego nurtu muzyki tanecznej.

Najpopularniejszymi wykonawcami muzyki Trance oraz ich utworami są:


- Armin van Buuren- Cosmos,
- André Tanneberger aka ATB- Bülo - Single,
- Tijs Verwest- Ritual,
- Paul van Dyk- Accelerator - Single,
- Infected Mushroom- Becoming Insane,
- Above & Beyond- Flow State
- Blank & Jones- Secret Hideaway

Muzyka trance to gatunek, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi dobrą zabawę.

4. Ambient

Ambient to gatunek dość wymagający – głównie dlatego, że bardzo eksperymentatorski. Cechuje się przede wszystkim odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej, która była typowa dla klasycznie pojmowanej muzyki elektronicznej. Zamiast o linii mówi się tu o plamach melodycznych, które połączone są zazwyczaj ciągle powtarzaną frazą elektronicznej perkusji, co pomaga organizować utwór pod względem rytmicznym. Warto dać mu szansę, choć trudno się w nim zakochać.

Ten gatunek muzyczny powstał w latach siedemdziesiątych w Europie. Jego głównym źródłem jest muzyka konkretna. Ambient wywodzi się od hasła masique d'ameublement, którego autorem jest Erik Satie. Pierwszymi kompozytorami w tym stylu muzyki byli Brian Eno, a także Klaus Schulze. Jak już wcześniej było wspomniane muzyka ta nie każdemu może od razu przypaść do gustu. Nie jest ona zła ani tym bardziej nieodpowiednia. Mimo, że nie ma ona mnóstwu wielbicieli tak jak techno, house czy trans, to i tak z pewnością ktoś jej słucha.

Najbardziej znani wykonawcy i utwory muzyki ambient:


- Sigur Rós- Sleep 6,
- Boards of Canada- Roygbiv,
- Aphex Twin- Avril 14th,
- Moby- Porcelain,
- Air- Take My Soul,
- Brian Eno- One More Yard - EP,
- Dead Can Dance- The Host of Seraphim,
- God Is An Astronaut- Epitaph.

Ten gatunek muzyczny tworzą elektroniczne instrumenty muzyczne, które brzmią naprawdę bardzo dobrze i z pewnością wielu osobom przypadną do gustu. Ambient może nie jest nowoczesnym typem muzyki, ale na pewno komuś się spodoba.

5. Hardcore

To gatunek o nieco krótszej historii. Wyodrębnił się bowiem dopiero na początku lat 90. Wyróżnia się przede wszystkim szybszym tempem (160-200 BPM) oraz cięższym brzmieniem niż inne gatunki EDM. Jego podgatunkiem jest dynamiczny i agresywny rave, znany z legendarnych masowych imprez początku lat 90.

Gatunek hardcore zyskał ogromną popularność na całym świecie. Jest to świetna muzyka rozrywkowa, która nieco różni się od swoich poprzedników. Wywodzi się z Holandii, ponieważ tam powstała. Zalicza się do rytmicznej muzyki, która często jest puszczana na różnych imprezach.

Wykonawcami muzyku hardcore oraz ich utworami są między innymi:


- Hatebreed- The Concrete Confessional,
- Converge- Concubine,
- Rise Against- Savior,
- Comeback Kid- Wake the Dead,
- Bullet for My Valentine- Live From Kingston,
- Walls of Jericho- No One Can Save You From Yourself,
- Agnostic Front- Gotta Go.

Muzyka hardcore jest charakterystycznym stylem muzyki, za którym podążą naprawdę miliony ludzi. Te wyżej wymienione dzieła to hity, które do dzisiaj są często słuchanymi. Fanami tego rodzaju muzyki są osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Muzyka hardcore jest stosunkowo nowoczesną muzyką.

Instrumenty, które są wykorzystywane do tworzenia muzyki hardcore:
- syntezatory,
- samplery,
- automaty perkusyjne,
- keyboard.