sobota, czerwiec 15, 2024
sobota, 25 kwiecień 2020 12:16

Memy – dlaczego nas tak śmieszą? Z czego śmiejemy się najchętniej?

Śmieszne memy Śmieszne memy

Polacy uwielbiają się śmiać i wymieniać zabawnymi informacjami. Jeszcze kilka lat temu na topie było wysyłanie sobie poprzez SMS dowcipów znalezionych gdzieś w gazecie czy w sieci. Obecnie tradycyjne dowcipy zostały wyparte przez memy, które królują w internecie na wielu płaszczyznach. Czym dokładnie są memy? Dlaczego one nas tak śmieszą i w jaki sposób można je samodzielnie przygotować?

 

 

Mem – co to takiego?

Z memami można najczęściej spotkać się na portalach społecznościowych. Ich głównymi wyznacznikami jest baza, czyli zdjęcie, a także napis, który jest później nanoszony w odpowiedniej aplikacji. Najczęściej memy mają zabawny charakter - https://gweb.pl/rozrywka i używane są jako komentarze do głównych postów na portalach. Co ciekawe, potencjał, jaki mają te śmieszne zdjęcia, doceniają również marketingowcy. Tworzone są specjalne memy, które są niejednokrotnie częścią identyfikacji wizualnej marki w sieci. Wówczas tworzona jest cała seria śmiesznych obrazków, które są ze sobą spójne pod względem stylistyki. Przykładowo mają określoną kolorystykę i ton wypowiedzi. Bazą może być w nich to samo zdjęcie lub z tym samym bohaterem. Ma to na celu budowanie dobrych relacji z potencjalnym klientem, a także dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Dlaczego memy nas tak śmieszą? Z jakich obrazków najchętniej się śmiejemy?

Memy bardzo śmieszą. Praktycznie każdy znajdzie w sieci taki obrazek, na widok którego jego kąciki ust uniosą się do góry. Dlaczego wywołują taką reakcję? Przede wszystkim dlatego, że odnoszą się do naszego życia codziennego i bazują na społecznych stereotypach. To właśnie memy nawiązujące do tych kwestii, pokazujące je w przerysowany sposób budzą największe zainteresowanie wśród internautów. Najbardziej śmieszą te obrazki, które nawiązują do polityki, a także naszych przywar. Do popularnych śmiesznych zdjęć zalicza się także te ze zwierzętami, na których jest komentarz do bieżących wydarzeń. Na memach https://miloszniedzielski.pl/smieszne.html najczęściej pojawiają się koty oraz małpy. W szczególności nosacze, których wygląd uważany jest przez wiele osób za bardzo zabawny.

śmieszne memy

Śmieszne memy

Jak przygotować samodzielnie mema? O czym należy pamiętać?

Śmieszne memy na tyle pobudzają wyobraźnię użytkowników internetu, że wielu z nich decyduje się na samodzielne ich przygotowywanie. Jest to bardzo proste. Wystarczy mieć zdjęcie, które będzie bazą. Można tutaj korzystać ze swoich fotografii lub tych, które są dostępne w sieci. Wybierając zdjęcie, należy zwrócić uwagę na to, aby było ono udostępnione na odpowiedniej licencji, by nie łamać praw autorskich. Grożą bowiem za to duże kary. Kiedy fotografia jest już wybrana, kolejnym krokiem jest naniesienie na nią napisu. I gotowe! Taki samodzielnie przygotowany mem można używać w portalach społecznościowych, a także udostępniać innym poprzez portale specjalizujące się w gromadzeniu zabawnych obrazków. Dodatkowo na takich stronach prowadzone są niejednokrotnie rankingi memów, dzięki czemu można się przekonać, czy faktycznie wzbudzą one zainteresowanie wśród szerszego grona odbiorców, nie tylko wśród znajomych.