niedziela, czerwiec 23, 2024
wtorek, 21 kwiecień 2020 14:59

24 urodziny Jana Bednarka

24 urodziny Jana Bednarka 24 urodziny Jana Bednarka

Kwiecień i trwająca w kraju kwarantanna narodowa nie przysparza nam okazji do świętowania. Nawet Wielkanoc spędzaliśmy w zdecydowanie okrojonym składzie, siedząc we własnych domach, by nie narażać starszych osób. Zmusiło to również wiele osób do znacznie mniej hucznego obchodzenia urodzin.

Jednym z jubilatów w tym miesiącu był Jan Bednarek, piłkarz Southampton F.C. (liga angielska, Premier League) oraz obrońca Reprezentacji Polski w piłce nożnej. 12 kwietnia skończył on 24 lata (rocznik 1996).

 

Pierwsze kroki na boisku

Jan Bednarek pierwsze kroki w swojej piłkarskiej karierze stawiał on w Sokole Kleczew. Bardzo szybko został dostrzeżony przez szkoleniowców Lecha Poznań, ale w 2011 roku postawił na drużynę MSP Szamotuły. Rok później i tak wylądował w akademii Lecha Poznań - na początku był w kadrze juniorskiej, jednak szybko i sprawnie przechodził przez kolejne szczeble kariery i już w sezonie 2013/2014 trafił do pierwszej drużyny poznańskiego klubu. Na swój debiut czekał dość długo, nie zawsze bowiem łapał się do kadry meczowej. Zadebiutował w pierwszym, boiskowym składzie dokładnie 29 września 2013 roku w meczu Lecha Poznań z Piastem Gliwice.

Kariera w Polskich klubach

Jego kariera nie była na początku usłana różami, po długiej walce o granie w pierwszym składzie został wypożyczony do Górnika Łęczna. I tam długo walczył o pierwszy skład, dopiero sześć ostatnich kolejek w sezonie 2016/2017 był w tej drużynie Ekstraklasy w pierwszym składzie. Po powrocie do Lecha Poznań znowu startował jako rezerwowy, a do składu wskoczył dopiero w 5. kolejce - za to w świetnym stylu - strzelił bramkę w meczu przeciwko Cracovii. Do końca sezonu był już podstawowym graczem Lecha Poznań i został okrzyknięty odkryciem roku 2016 w Plebiscycie Tygodnika Piłka Nożna. Na jego punkcie oszalały także zakłady bukmacherskie.

Nowy rozdział - przenosiny do Anglii

Młoda polska gwiazda piłki była przez ten czas uważnie obserwowana przez szkoleniowców Southampton F.C. - w czerwcu 2017 został zaproszony na testy w tym klubie. 1 lipca 2017 podpisał kontrakt na 5 lat, a zadebiutował 14 kwietnia 2018 roku - w pięknym stylu, ponieważ strzelił bramkę w 60. minucie spotkania.

Obecnie statystyki prowadzone w lidze angielskiej mówią jedno - Bednarek to w obecnym sezonie rozgrywkowym piłkarz najczęściej wybijający piłkę w Premier League. Wcześniej numerem jeden w tej kategorii był bramkarz naszej Reprezentacji, Łukasz Fabiański - jednak podczas kontuzji jego miejsce zajął młodszy kolega.

Reprezentacja Polski

Do Reprezentacji Polski w piłce nożnej powołał tego młodego, zdolnego piłkarza jej poprzedni selekcjoner Adam Nawałka. Jednak i obecny, Jerzy Brzęczek z przyjemnością korzysta z jego doskonałych umiejętności. W dorosłej reprezentacji zadebiutował 4 września 2017 roku w wygranym 3:0 meczu z Kazachstanem. Był podstawowym piłkarzem podczas Mistrzostw Świata 2018. Pozostaje nam życzyć wielu sukcesów, zdrowia, siły i rozwoju światowej kariery. Ponadto przysporzenia przez piłkarza zakładom bukmacherskim wielu powodów do coraz to nowszych zakładów z jego udziałem w roli głównej.