wtorek, 14 styczeń 2020 17:34

Odpowiednie natężenie światła

Pomiary natężenia oświetlenia Pomiary natężenia oświetlenia

Światło jest jednym z najważniejszych zjawisk fizycznych, które pozwala nam na normalne funkcjonowanie. O ile światło na zewnątrz zależne jest od tego, jaka akuratnie jest pogoda, tak światło wewnątrz budynków zależy już wyłącznie od nas. Odpowiednie natężenie naświetlenie nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale także pozwala, na bardziej wydają pracę.

Światło elektryczne pozwala na swoiste ,,wydłużenie dnia’’, kiedy za oknem zmrok zapada w zimie we wczesnych godzinach popołudniowych.
Bardzo ważne jest także oświetlenie awaryjne, ponieważ wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo zawodne potrafi być oświetlenie elektryczne. Wystarczy chwilowy brak napięcia i może dojść do groźnego ataku paniki wewnątrz budynku. Właśnie z tego powodu tak ważne są pomiary natężenia oświetlenia.

Gdzie wykonujemy pomiary natężenia?

Nie ma odgórnych wytycznych, co jaki czas powinien być wykonywany pomiar natężenia oświetlenia, ale zaleca się wykonywać je po każdej modernizacji oświetlenia, remoncie budynku, czy utworzeniu nowego stanowiska pracy.
Miejsca, w których regularnie muszą być wykonywane pomiary to:

• przemysłowe i rzemieślnicze zakłady pracy,

• restauracje,

• żłobki, przedszkola i szkoły,

• baseny, muzea, kina, teatry,

• szpitale, przychodnie, gabinety stomatologiczne.

• biurowce, urzędy.

Pomiary natężenia oświetlenia muszą wykonywane być zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2012 zaś pomiary natężenia oświetlenia awaryjnego mają obowiązek spełniać normy PN-EN 1838:2013-11.

Bezpieczeństwo, wygoda i komfort

Odpowiednie natężenie i rozmieszczenie światła sprawia, że praca i funkcjonowanie w pomieszczeniach jest o wiele bardziej efektywne i znacząco przyczynia się do lepszych efektów pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o zakłady pracy, szkoły, biurowce, czy urzędy. Będąc w dobrze naświetlonym pomieszczeniu, po prostu czujemy się o wiele lepiej, dlatego warto cyklicznie wykonywać pomiary natężenia światła.

© 2013-2020 by SN2.EU