środa, 08 styczeń 2020 16:31

Dlaczego warto znać numery telefonu do obsługi klienta?

Numery telefonu do obsługi klienta Numery telefonu do obsługi klienta

Możliwość szybkiego rozwiązania problemu, także poza godzinami pracy stacjonarnej placówki, to główne zalety korzystania z infolinii różnych operatorów. W tym tekście wyjaśniamy, gdzie szukać numerów do BOK różnych firm w Polsce.

 

Czy kiedykolwiek próbowałaś/eś zwrócić się do operatora swojego telefonu, aby rozwiązać jakiś problem? Czy kiedykolwiek zastrzegałeś/aś kartę bankomatową? A może próbowałeś/aś umówić się do lekarza w ramach pakietu medycznego? Jeśli tak, to z pewnością wolisz to robić telefonicznie niż np. przez maila. My ludzie tak już mamy, że pilny problem wolimy rozwiązać telefonicznie. Jest to najszybsza forma kontaktu z biurem obsługi klienta. Z tego powodu warto jest znać lub zawsze mieć pod ręką numery do BOK firm, w których jesteśmy klientami abonamentowymi.

Poznaj stronę kontaktonfolinia.pl

Stroną, na której znajdziecie potrzebne dane telefoniczne i adresy maili jest kontaktinfolinia.pl. To właśnie tu warto zajrzeć, jeśli szukacie numerów telefonu do obsługi klienta różnych firm. Serwis został pomyślany tak, aby zgromadzić numery na infolinię największych operatorów komórkowych, banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za zakładania sieci telewizji kablowej w Polsce. Oprócz tego dostępne są tu również numery do firm kurierskich.

Dlaczego warto korzystać z telefonicznych biur obsługi klienta?

Każda większa firma w Polsce i na całym świecie prowadzi telefoniczne Biuro Obsługi Klienta (BOK). Za jego pomocą klienci będący abonentami danej firmy mogą szybko skontaktować się z konsultantem w celu rozwiązania problemu. Połączenia z BOKiem służą także do zadawania pytań, a także za ich pomocą konsultanci mogą prezentować klientom nowe oferty i reklamować swoje usługi. Abonenci bardzo chętnie dzwonią na numery telefonu do obsługi klienta swoich operatorów. Niektóre linie z tego powodu są czynne 24 h na dobę, a większość przynajmniej do godz. 20:00 czy 21:00. Dzięki temu klient może zostać obsłużony także poza godzinami pracy stacjonarnej placówki.

Na koniec kwestia opłat za połączenia z numerami infolinii. Czy faktycznie są one darmowe? Można to łatwo sprawdzić patrząc na cyfry, od których zaczyna się numer na infolinię. Numery rozpoczynające się od 0-800 są numerami darmowymi dla dzwoniących, jednak już numery 0-801 i 0-804 są płatne. Opłata za połączenia rozkładana jest zazwyczaj po połowie na dzwoniącego i odbierającego. Sam model rozliczenia może być za impuls lub za długość rozmowy.

 

Wyświetlony 114 razy
© 2013-2019 by SN2.EU