piątek, czerwiec 21, 2024
sobota, 16 maj 2020 14:33

Niezbędne narzędzia przy toczeniu

Akcesoria CNC Akcesoria CNC

Obróbka skrawaniem jest to jedna z najstarszych metod produkcji, uzyskiwania wymaganego kształtu. Do dzisiaj jest to metoda jedna z najbardziej popularnych pomimo powstania wielu innych metod produkcji jak wtryskiwanie tworzyw sztucznych, wypalanie otworów, drukowanie 3D i wiele innych.

 

Obróbka skrawaniem jest nadal najważniejszą częścią produkcji ponieważ jest bardzo szybka do wdrożenia od samego pomysłu do wykonania określonego detalu. Dzieję się tak ponieważ obróbka skrawaniem czy toczenie odbywa się w materiałach bardzo trwałych, które mogą przez wiele lat służyć jak ją zostaną wyprodukowane i są one w dużej mierze niezawodne.

W samej obróbce skrawaniem możemy wyróżnić główne 3 typy obróbki

  • toczenie
  • frezowanie
  • wiercenie

O frezowaniu możemy mówić gdy materiał jest nieruchomy a narzędzie skrawające wykonuję ruch obrotowy.

Natomiast operacje wiercenia odbywa się przy pomocy dowolnej maszyny czy to tokarki, frezarki czy wiertarki pionowej lub ręcznej. Operacja ta ma za zadanie wykonanie otworu w pełnym lub częściowym materiale. Narzędziami przeznaczonymi do tego typu obróbki są wiertła do metalu, do stali lub innych materiałów. Otwory często służą do późniejszego gwintowania bądź mocowaniu w nich śrub. Aby można było zamocować w otworzy śrubę z łbem, niezbędne jest pogłębienie otworu narzędziami takich jak pogłębiacze walcowe z pilotem. Po takiej obróbce otwór jest już gotowy do użycia i montażu.

Co to jest toczenie i co jest potrzebne żeby rozpocząć?

Obróbka skrawaniem metodą toczenia to najprostsza metoda produkcji prostych elementów. Obróbka odbywa się na wałku, pręcie, który jest obrabiany noże tokarskim. Jest to najprostsza definicja toczenia przy pomocy tokarki. Jako podstawowe narzędzie pracy można uznać bez wątpienia noże tokarskie, który może występować w kilku wersjach, jako :

  • noże tokarskie z płytką lutowaną,
  • noże tokarskie ze stali szybkotnącej HSS,
  • noże tokarskie składane.

W zależności od rodzaju obróbki powinniśmy wybrać dla siebie odpowiedni nóż tokarski. Dla początkujących tokarzy ale i dla profesjonalnych ale do obróbki jednostkowej, szybkiej powinnyśmy wybrać noże tokarskie z płytką lutowaną lub szybkotnące ponieważ są one tani w zakupie a posiadają dość imponujące osiągi. Możemy nimi toczyć na tokarkach konwencjonalnych ale i przy pomocy sterowanych numerycznie CNC.

Dla obróbki wydajnościowej, szybkościowej powinniśmy wybrać noże tokarskie składane na płytki tokarskie - skrawające. Zbudowane są z oprawki składanej do której mocujemy ostrze, którym jest węglik spiekany a nie podlegający procesowi ostrzeniu. Płytki tokarskie najczęściej posiadają wiele krawędzi tnących przez co są nie zwykle wydajne.

Proces toczenia jak wygląda i co jest trzyma materiał

O toczeniu jest mowa wtedy gdy narzędzie skrawające wykonuje ruch posuwowy a materiał obrabiany wykonuję ruch obrotowy wokół własnej osi. Sam materiał obrabiany jest wprawiany ruch przez pośrednio wrzeciono, które swój ruch przekazuję na uchwyt tokarski.

uchwyt tokarski 3 szczękowy

uchwyt tokarski 3 szczękowy

Uchwyty tokarskie należą do grupy oprzyrządowania tokarki wraz z innymi narzędziami jak konik, kły tokarskie czy imak. Występują one w bardzo wielu wersjach, bardzo dobrze opisany jest ten wątek w artykule ( https://artykulytechniczne.pl/blog/uchwyty-tokarskie-rodzaje ). Uchwyty tokarskie w praktyce najczęściej występują w wersji 3 szczękowej, samocentrującej. W zestawie takiego uchwytu znajdują się 2 komplety szczęk: szczęki jednolite SJZ zewnętrzne i wewnętrzne SJW, a także śruby mocujące do tarczy zabierakowej oraz klucz do przykręcania szczęk. Trzy szczęki uchwytu tokarskiego pozwalają na mocowanie materiałów o przekroju okrągłym. Szczęki uchwytu są samocentrujące co oznacza, że istnieje możliwość montażu wałków okrągłych, detali o innym kształcie nie można montować takich jak przekrój kwadratowy czy sześciokątny.

Najbardziej popularnym modelem tego uchwytu jest model 3204 według oznaczenia Bison-Bial. Jest to uchwyt tokarski 3 szczękowy, samocentrujący żeliwny, model 3205 jest takim uchwytem tokarskim tylko wykonanym ze stali. Model uchwytów żeliwnych są bardziej popularne ale to ze względu na swoją niższą cenę w stosunku do stalowych.

Media