sobota, lipiec 20, 2024
czwartek, 15 luty 2024 20:31

Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany?

medyczna marihuana medyczna marihuana fot: pixabay

W ostatnich latach medyczna marihuana zyskuje na znaczeniu jako alternatywna metoda leczenia wielu schorzeń. Zawarte w niej substancje aktywne, takie jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), otwierają nowe perspektywy w leczeniu bólu. THC jest związkiem odpowiedzialnym za efekt psychoaktywny, ale jednocześnie posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwwymiotne i stymulujące apetyt. Z kolei CBD, nie wywołując stanu „haju”, przynosi natomiast ulgę w bólu, działa przeciwzapalnie i przeciwlękowo. Oprócz tych dwóch głównych kannabinoidów medyczna marihuana zawiera również inne składniki, w tym terpeny i flawonoidy, które mogą wspomagać działanie głównych substancji aktywnych. Wiedza na temat zastosowań medycznej marihuany wciąż się rozszerza, a naukowcy odkrywają nowe obszary jej potencjalnego zastosowania.

 

Na co można stosować marihuanę medyczną?

Medyczna marihuana znajduje zastosowanie w łagodzeniu różnorodnych rodzajów bólu. Szczególnie pomocna okazuje się w przypadku bólu pourazowego, który często towarzyszy pacjentom po wypadkach czy urazach. Wspomaga również osoby cierpiące na ból pooperacyjny, przyczyniając się do szybszej rekonwalescencji. Nieoceniona jest także w walce z bólem neuropatycznym, który jest wynikiem uszkodzenia nerwów i może być wyjątkowo trudny do opanowania tradycyjnymi metodami leczenia.

Pacjenci zmagający się z chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak artretyzm czy osteoporoza, również odnajdują ulgę dzięki właściwościom przeciwbólowym marihuany medycznej. Osoby cierpiące na migreny, doświadczające intensywnych i uporczywych bólów głowy, często znajdują w niej skuteczne ukojenie. Kobiety, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami, mogą odczuwać znaczną poprawę dzięki zastosowaniu terapii opartej na kannabinoidach. Ponadto fibromialgia, choroba charakteryzująca się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym, jest kolejnym schorzeniem, w którym medyczna marihuana może przynieść znaczną poprawę jakości życia pacjentów.

Kto może stosować leczniczą marihuanę?

W Polsce marihuana lecznicza może być przepisana przez lekarza pacjentom, którzy cierpią na różnorodne schorzenia i dolegliwości. Jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do przypadków wymienionych wcześniej, ale obejmuje również szereg innych stanów zdrowotnych. Wśród nich znajdują się zaburzenia odżywiania, takie jak jadłowstręt psychiczny czy bulimia, gdzie kannabinoidy mogą pomóc w regulacji apetytu i poprawie stosunku do jedzenia. Ponadto marihuana lecznicza wykazuje pozytywne efekty w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, przynosząc ulgę w bólach brzucha i ogólnym dyskomforcie.

Osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego również mogą doświadczyć poprawy dzięki właściwościom przeciwzapalnym i modulującym odpowiedź immunologiczną, które oferuje medyczna marihuana. Nie można pominąć także jej roli w terapii zapalenia stawów, gdzie przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie kannabinoidów może znacząco poprawić komfort życia pacjentów. Warto podkreślić, że stosowanie marihuany leczniczej musi być zawsze konsultowane z lekarzem, który oceni, czy w danym przypadku jest to odpowiednia forma terapii. Źródło: https://marihuanamedyczna.com.pl/