sobota, październik 05, 2024
wtorek, 09 marzec 2021 17:25

Operacja kręgosłupa szyjnego - rekonwalescencja i możliwe powikłania

Operacje kręgosłupa szyjnego Operacje kręgosłupa szyjnego

Przepuklina kręgosłupa szyjnego, inaczej dyskopatia, jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Przebieg wiąże się z dolegliwościami bólowymi, może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych, zaburzeń ruchu.

Niejednokrotnie jest związana z postępującą degeneracją krążków międzykręgowych. Niestety coraz częściej na chorobę zapadają młode osoby, a ciężkie, zaawansowane przypadki wymagają operacji kręgosłupa szyjnego.

 

Dyskopatia szyjna – charakterystyka, objawy

Szacuje się, że aż 30% wszystkich przypadków dyskopatii stanowi dyskopatia szyjna. Choroba ma charakter postępujący i prowadzi do degeneracji krążka międzykręgowego (dysku). Łatwo zbagatelizować pierwsze symptomy, takie jak bóle i drętwienie ramion, bóle głowy. Z czasem objawy stają się coraz poważniejsze i bardziej uciążliwe ze względu na zmiany degeneracyjne, zaburzenie składu chemicznego krążków międzykręgowych i pojawienie się przepukliny kręgosłupa szyjnego. Objawy dyskopatii szyjnej to m.in.:

  • ból okolic barków i głowy
  • ból kręgosłupa szyjnego i karku
  • drętwienie rąk
  • omdlenia i zawroty głowy
  • osłabienie kończyn górnych
  • nudności i wymioty
  • zaburzenia czucia
  • przykurcze
  • ograniczona ruchomość w obrębie szyi
  • niedowład kończyn.

Wśród przyczyn dyskopatii szyjnej wymienia się zarówno brak ruchu i nieodpowiednia dietę, jak i czynniki genetyczne. Rozwojowi choroby sprzyjają też nieprawidłowa postawa, np. siedząca przy biurku oraz wady postawy. Może ją też  wywołać uraz, przeciążanie kręgosłupa oraz starzenie się organizmu.

Kiedy operacja kręgosłupa szyjnego jest konieczna?

W przypadku ww. objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza – specjalisty z uwagi na postępujący charakter choroby. Im wcześniej zdiagnozowana przepuklina kręgów szyjnych, tym większe szanse na leczenie mniej inwazyjne.
W zależności od postępu choroby i poziomu zwyrodnień oraz uszkodzeń stosuje się leczenie zachowawczo – objawowe (środki farmakologiczne przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie), fizjoterapię, rehabilitację, a także leczenie chirurgiczne, czyli operacje kręgów szyjnych.

Wskazania do operacyjnego leczenia kręgosłupa szyjnego to czynniki takie jak:

  • stałe bóle trwające się od kilku do kilkunastu tygodni i towarzyszące im deficyty neurologiczne (zaburzenia czucia rąk, osłabienie siły mięśniowej kończyn)
  • widoczna na rezonansie magnetycznym duża przepuklina krążka międzykręgowego, powodująca ucisk na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów rdzeniowych.

Celem operacji, w procesie leczenia przepukliny kręgosłupa, szyjnego jest wyeliminowanie ucisku uwypuklonych krążków międzykręgowych i zmian zwyrodnieniowych.

Operacja kręgosłupa szyjnego

Najczęściej chirurgiczne leczenie przepukliny kręgosłupa szyjnego polega na usunięciu chorego krążka i wstawieniu implantu, który będzie stabilizował kręgosłup oraz zapewni mu sprawność. Operacje kręgosłupa szyjnego to również zabiegi laminektomii i laminoplastyki, które poszerzają kanał kręgowy. Są to bardzo poważne zabiegi chirurgiczne, obarczone ryzykiem powikłań, zlecane tylko w zaawansowanym stadium choroby. Kluczowe znaczenie ma zatem wczesna diagnostyka, profilaktyka i leczenie nieinwazyjne.

Ryzyko powikłań po operacji kręgosłupa

Zabiegi w obrębie kręgosłupa są obarczone wysokim ryzykiem powikłań. W przypadku operacji dysku szyjnego może dojść m.in. do:

  • uszkodzenia korzenia nerwowego, w konsekwencji do niedowładu lub bezwładu mięśni ręki lub zaburzenia czucia kończyny po stronie operowanej
  • uszkodzenia worka oponowego i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego do rany, co prowadzi do przejściowego niedowładu kończyny, bólu, drętwienia i osłabienia czucia
  • bólu w okolicy operowanej
  • bólu gardła nasilającego się podczas przełykania
  • infekcji lub przedłużonego gojenia rany
  • niepełnego usunięcia przepukliny, co może wymagać reoperacji
  • przemieszczenia wszczepu w miejscu po usuniętym krążku międzykręgowym, może wymagać powtórnej operacji
  • bólów karku wymagających rehabilitacji.

Wśród rzadziej obserwowanych, groźnych powikłań są:

  • uszkodzenie przełyku
  • uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych szyi (zagrożenie życia)
  • trwałe uszkodzenie nerwu krtaniowego
  • krwiak w kanale kręgowym lub przy kręgosłupie
  • zapalenie krążka międzykręgowego i kręgów.

Operacja kręgosłupa szyjnego – rekonwalescencja

Hospitalizacja po operacji kręgosłupa szyjnego z reguły trwa 1-2 dni, przy czym już następnego dnia po zabiegu pacjent jest pionizowany. Długość procesu usprawniania zależy od specyfiki zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i wynosi od 6 do 12 tygodni. Istotne jest przestrzeganie zaleceń związanych np. z zażywaniem leków, pielęgnacją rany pooperacyjnej. Czasem konieczne jest noszenie kołnierza usztywniającego, nawet przez okres 1-1,5 miesiąca. Kolejny ważny element, jeśli chodzi o rekonwalescencję po operacji kręgosłupa szyjnego, to rehabilitacja. O jej rozpoczęciu, przebiegu i częstotliwości decyduje lekarz prowadzący, bardzo istotna jest współpraca między lekarzem, pacjentem i fizjoterapeutą. Powodzenie leczenia kręgosłupa szyjnego, powrót do pracy, sprawności i aktywności fizycznej, może wymagać nawet kilku miesięcy.

Operacja kręgosłupa – cena

Ze względu na długi czas oczekiwania, ale także specyfikę operacji związanych z dyskopatią szyjną, pacjenci często decydują się na prywatne zabiegi, a także badania i ewentualną rehabilitację. W tym przypadku trzeba liczyć się z naprawdę wysokimi kosztami. Ceny są uzależnione od rodzaju leczenia operacyjnego kręgosłupa szyjnego, a także od miasta i renomy kliniki oraz lekarza. Wydatki związane z operacjami dysku szyjnego mogą wynieść kilkanaście, ale i kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na ratalna spłatę tak dużych opłat. System MediRaty to usługa zaprojektowana z myślą o finansowaniu usług medycznych. Uproszczone procedury, możliwość sfinalizowania ich online lub telefonicznie, to duże ułatwienie dla zainteresowanych. Oferta obejmuje placówki współpracujące z MediRaty, ale także inne kliniki, które wystawią do rozliczenia fakturę pro forma.