środa, 12 kwiecień 2017 17:55

Zasady dobrego treningu

Trening sam w sobie już jest dobrym sposobem na wypracowanie wymarzonej sylwetki. Jednak nie każdy trening jest efektywny. Dlatego powinniśmy poznać kilka reguł dobrego treningu zanim zaczniemy swoją przygodę z siłownią.

Aby trening był efektywny i dawał nam satysfakcję powinien być przede wszystkim dostosowany do nas i do naszej sprawności. Jeśli będziemy pracowali ze zbyt dużymi obciążeniami jak na nasze możliwości, szybko się zniechęcimy i będziemy wykonywać za małą liczbę serii. To samo tyczy się dostosowania treningu do naszych potrzeb. Jeśli chcemy zbudować tkankę mięśniową wybierzmy trening, który będzie oparty w większej części na ćwiczeniach z obciążeniem. Jeśli zależy nam jedynie na poprawie kondycji wybierzmy trening tlenowy. Aby trening mógł być nazwany dobrym musimy spełnić jeszcze kilka kryteriów, by zobaczyć różnicę w naszym wyglądzie i samopoczuciu.

 1. Rób odpowiednie przerwy pomiędzy dniami treningowymi

  Zbyt intensywne treningi mogą sprawić, że nie tylko nie będziemy mieć siły na kolejny dzień ćwiczeń, ale również możemy nabawić się kontuzji. Pomiędzy treningami potrzebujemy dnia odpoczynku. Nie musi być to rezygnacja z aktywności jako takiej. Wystarczy w dzień odpoczynkowy wybrać się na spacer lub basen. Woda dodatkowo odciąży nasze stawy i wykona mikromasaż, który przyspieszy regenerację.

 2. Wysypiaj się

  Sen jest bardzo ważny w prawidłowym funkcjonowaniu, zwłaszcza kiedy ćwiczymy. W trakcie snu odpoczywa nie tylko ciało, ale i umysł. Dodatkowo w trakcie snu mięśnie regenerują się.

 3. Zmieniaj często ćwiczenia i partie jakie ćwiczysz

  Niestety nasze ciało przyzwyczaja się szybko do stałego zestawu ćwiczeń, co sprawia że mimo długotrwałych treningów nie widzimy efektów. Powinniśmy jak najczęściej zmieniać ćwiczenia i ćwiczone partie. Możemy także co jakiś czas dodawać obciążenie, by trening był efektywny.

 4. Nawadniaj się podczas treningu

  Ponieważ nasze ciało w większości składa się z wody, a woda potrzebna jest nam do wielu procesów biochemicznych, powinniśmy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu. W trakcie treningu tracimy dużą ilość wody i mikroelementów, dlatego w dniu treningowym powinniśmy wypić nawet 3 litry wody w ciągu dnia.

Odżywki przed treningowe także są pomocne w osiągnięciu idealnej sylwetki i pomagają w efektywnym treningu.

 

© 2013-2020 by SN2.EU