piątek, 17 kwiecień 2020 14:27

Sportowy zegarek z pulsometrem - skuteczny przed maratonem

zegarek z pulsometrem zegarek z pulsometrem

Jak powszechnie wiadomo - efektywny trening oznacza zwiększenie wydajności. Biegacze często znajdują się na różnym poziomie sprawności. Różnią się także celami i motywacją, w wyniku czego każdy ma specyficzne, indywidualne wymagania.

Jednym z najlepszych sposobów na upewnienie się, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia zamierzonego celu, jest trening z pulsometrem. Niezależnie od tego, czy trwają przygotowania do maratonu, biegu na 100 km w górach czy zwykłego miejskiego wyścigu. Za pomocą zegarka dla biegaczy z odpowiednimi funkcjami możliwe jest sprostanie każdemu wyzwaniu.

Dlaczego obserwacja tętna na zegarku sportowym jest dobra dla biegaczy?

Aktualne tętno informuje o obciążeniu treningowym organizmu. Znając puls, możemy bardziej efektywnie monitorować i kontrolować intensywność ćwiczeń. Zrozumienie własnych ograniczeń i ocena postępów są niezbędnymi elementami indywidualnej kariery biegowej i kluczem do maksymalizacji potencjału, a także wydajności.

Śledzenie tętna za pomocą zegarka z pulsometrem umożliwia bardziej efektywny trening, ponieważ zapewnia wyjątkowo dokładny odczyt. Dodatkowo informacje te pozwalają odpowiednio zaplanować kolejne aktywności podczas przygotowań do startu.

Czujnik tętna w zegarku sportowym - jak to działa?

Trening tętna jest zazwyczaj przeprowadzany poprzez działanie w szeregu stref intensywności, które znajdują się między tętnem spoczynkowym a maksymalnym. Każda strefa treningowa ma określone korzyści fizjologiczne mogące poprawić ogólną sprawność i wydajność, a zrozumienie subtelnych różnic między nimi jest kluczowe. Wyróżnia się 5 obszarów:

- strefa niskiej intensywności – od 50% do 60% maksymalnego tętna; najlepsza dla zdrowia metabolicznego i emocjonalnego, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę ciśnienia krwi;

- strefa energooszczędna – od 60% do 70% tętna; obszar dedykowany do budowy podstawowej wytrzymałości i wydolności tlenowej oraz spalania tkanki tłuszczowej;

- strefa aerobowa - od 70 do 80%; idealna do poprawy wydolności sercowo-naczyniowej, wydolności tlenowej i spalania tkanki tłuszczowej;

- strefa beztlenowa / progowa - od 80% do 90%; najlepsza dla wypracowania właściwego progu stężenia kwasu mlekowego, umożliwia podniesienie pułapu beztlenowego;

- strefa czerwonej linii - od 90 do 100%; doskonała do szybkiego rozwoju włókien mięśniowych.

Zestawienie zegarka z pulsometrem z naszymi możliwościami biegowymi umożliwia dostosowanie treningu do aktualnych priorytetów. Bez względu na to, czy chce się zbudować wytrzymałość (strefa 2), poprawić wydolność sercowo-naczyniową (strefa 3), przesunąć próg stężenia kwasu mlekowego czy uzyskać większe przyspieszenie - ​​analiza inteligentnego monitora pracy serca poda nam wszystkie niezbędne wskazówki i informacje zwrotne potrzebne do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Przy prawidłowym stosowaniu zegarka sportowego – trening w odpowiednich zakresach tętna może być tak samo użyteczny, jak współpraca z personalnym trenerem biegowym.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU