sobota, kwiecień 13, 2024
środa, 21 luty 2024 17:22

Jak wygląda wymiana akumulatorów?

akumulatory wymiana w Warszawie akumulatory wymiana w Warszawie Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Teoretycznie wymiana akumulatorów nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. W praktyce - to coś więcej niż wyjęcie jednego elementu i zastąpienie go nowym, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmiemy nowsze auta z bardziej zaawansowaną elektroniką. Potencjalne błędy można popełnić już na etapie wyboru odpowiedniego sprzętu. Później zaś trzeba jeszcze dokonać wymiany akumulatora i sprawdzić jego działanie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

1. Jak dopasować akumulator?

2. Wymiana akumulatora krok po kroku

3. A może to nie to? Kiedy trzeba wymienić akumulator?

Istnieją także punkty, w których można wymienić akumulatory wymiana w Warszawie jest stosunkowo łatwo dostępna, a dodatkowo można pozostawić od razu zużyty akumulator. Warto zdecydować się na taką opcję, gdy nie masz pewności, że samodzielnie przeprowadzisz prawidłową wymianę akumulatora.

Jak dopasować akumulator?

Zanim nastąpi wymiana akumulatora samochodowego, musisz dobrze dopasować nowy. Zwróć uwagę na jego rodzaj i parametry techniczne, dopasowując je do zaleceń producenta. Działaj zgodnie z instrukcją obsługi samochodu. Wsparcia udzieli także serwis akumulatorów lub specjalistyczny sklep.

Przede wszystkim wybrany akumulator musi mieścić się w komorze samochodu, dlatego zawsze należy sprawdzić szerokość, długość i wysokość elementu. Kluczowe parametry techniczne to natomiast pojemność (wyrażana w amperogodzinach – Ah) oraz napięcie (najczęściej 12 V).

Wymiana akumulatora krok po kroku

Jak postępować przy wymianie akumulatora? Pamiętaj o kilku kluczowych krokach:

  • Ustaw samochód na równej powierzchni i zaciągnij hamulec.
  • Wyłącz odbiorniki prądu i - jeśli to konieczne w przypadku twojego modelu - wyjmij kluczyk.
  • Odłącz stary akumulator – odpowiednio dobranym kluczem odkręć śrubę mocującą klemę przy kablu ujemnym, po czym zdejmij kabel. Tę samą czynność powtórz z kablem dodatnim.
  • Odkręć akumulator od podstawki - najwygodniej będzie to zrobić kluczem z przedłużką.
  • Wyjmij stary akumulator i odstaw go w bezpieczne miejsce.
  • Wyczyść podstawkę i klemy.
  • Włóż i przykręć nowy akumulator. Najpierw podłącz klemę dodatnią, później ujemną.

Na tym czynności kończą się.  Teraz pozostaje tylko sprawdzić, czy nowy akumulator samochodowy działa.

A może to nie to? Kiedy trzeba wymienić akumulator?

Zdarza się, że inne problemy z samochodem błędnie interpretujemy jako kłopot z rozładowanym akumulatorem. Zdarza się, że zaciski skorodowały, obluzowały się lub uszkodzeniu uległ rozrusznik. Ważne, by w pierwszej kolejności sprawdzić stan akumulatora, a także właściwie zinterpretować inne symptomy. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy akumulator został wymieniony, a auta dalej nie jest sprawne.