sobota, lipiec 20, 2024
środa, 22 grudzień 2021 19:44

Oto największe kopalnie złota na świecie!

Złota Gotówka Złota Gotówka pixabay

Wydobycie złota jest niezwykle lukratywnym biznesem, o czym zapewne wiedzieli już nasi przodkowie. Pozostałości po najstarszej znanej kopalni, znalezione w południowej Gruzji, datuje się na 4000-3000 lat p.n.e., zaś zdaniem historyków i archeologów pierwsze złote artefakty mogą mieć nawet 7000 lat. Przez stulecia ludzie doskonalili metody wydobycia złota, by szybko i efektywnie zaspokajać coraz większy popyt na królewski kruszec.

 

Jak wygląda proces wydobycia złota?

Przemysłowe wydobycie złota obejmuje etapy poszukiwania surowców, wiercenia w miejscu znaleziska, badań geologicznych, finansowania procesu, samego wydobycia, a następnie wstępnej rafinacji i dostawy złota do rafinerii.

Kopalnie złota, ze względu na metodę pozyskiwania metalu, można podzielić na dwa rodzaje: kopalnie głębinowe oraz kopalnie odkrywkowe. Te pierwsze charakteryzują się eksploatacją kopaliny użytkowej w głąb ziemi, a proces jej wydobycia na powierzchnię odbywa się sztolnią lub szybem. W kopalniach odkrywkowych natomiast wszelkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni, poprzez odkrywanie kolejnych warstw złóż złota.

Ze względu na duże zapotrzebowanie, firmy wykorzystują różne technologie, aby przyspieszyć proces wydobycia złota, przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji i zysków. Niezależnie jednak od zastosowanej metody, celem końcowym wydobycia jest odzyskanie jak największej ilości użytecznego materiału. Jak wynika ze statystyk, publikowanych na stronie Światowej Rady Złota, roczna średnia wydobycia oscyluje między 2500 do 3000 ton kruszcu, co stanowi ponad milion uncji, aby dać Ci wyobrażenie o skali tego „złotego przemysłu”.

kopalnie złota

kopalnie złota

Gdzie znajduje się 5 największych kopalni złota na świecie?

Kopalnie, uwzględnione na poniższej liście, są jednymi z największych kopalni złota na świecie, jak również kopalniami z największymi złożami złota na świecie.

1. Muruntau, Uzbekistan

Kopalnia Muruntau w Uzbekistanie jest największą kopalnią złota na świecie pod względem produkcji. W ciągu jednego roku wydobywa ponad 2 miliony uncji (62,2 tony) królewskiego metalu. Położona na pustyni Qizilqum w Uzbekistanie, jest przy tym największą na świecie kopalnią odkrywkową, a jej rozmiary fizyczne są równie imponujące, jak wydobycie - ma około 3,3 km długości, 2,5 km szerokości i 600 m głębokości, co sprawia, że jej obecność na pustyni jest z daleka zauważalna. Zakłada się, że w tej ogromnej kopalni znajduje się ponad 150 milionów uncji złota, co plasuje ją na pierwszym miejscu listy.

2. Carlin, USA

Kopalnie Carlin, które znajdują się w stanie Nevada w USA, są wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze, jest to kombinacja kopalń położonych wzdłuż niezwykle długiego pasa w Nevadzie, liczącego około 56 km długości i 8 km szerokości - rozpiętość przestrzenna jest imponująca. Po drugie, rodzaj złota z tek konkretnej kopalni znane jest jako niewidzialne złoto, co czyni kopalnię tym bardziej wyjątkową. Złoto nazywa się „niewidzialnym”, gdyż ze względu na jego mikroskopijną naturę, można je odkryć jedynie poprzez analizę chemiczną. Niezależnie od „niewidzialności” kruszcu, kopalnia produkuje około 1,665 milionów uncji złota rocznie.

3. Olimpiada, Rosja

Na trzecim miejscu listy znajduje się kopalnia Olimpiada w Rosji. Eksploatacją kopaliny zajmuje się firma Polyus, która jest największym producentem złota w Rosji. Żółty metal, który udaje się wydobyć z Olimpiady, stanowi prawie połowę produkcji złota w Polyus. Uważa się, że w kopalni znajduje się około 30 milionów uncji złota, a roczna produkcja wynosi 1 200 milionów uncji.

4. Pueblo Viejo, Republika Dominikańska

Kopalnia Pueblo Viejo jest eksploatowana przez firmę wydobywającą złoto, znaną jako Pueblo Viejo Dominicana Corporation, joint venture składające się z Barrick Gold i Newmont Goldcorp, które mają odpowiednio 60% do 40% udziału. W 2020 roku kopalnia wyprodukowała 903 milionów uncji złota.

5. Grasberg, Indonezja

Okręg mineralny Grasberg, odkryty w 1988 roku w odległych górach Sudirman w prowincji Papua w Indonezji, obejmuje trzy działające kopalnie - kopalnię odkrywkową Grasberg, kopalnię głębinową Deep Ore Zone (DOZ) oraz kopalnię głębinową Big Gossan. Choć produkcja złota w ciągu ostatnich dwudziestu lat powoli spadała - w 2001 roku wynosiła 3500 ton, a w 2021 roku już 848 ton, wyniki kopalni Grasberg wciąż są stosunkowo wysokie, plasując ją na piątym miejscu listy.

sztabki złota

sztabki złota

Złoto inwestycyjne

Wydobyte złoto musi przejść wiele procesów rafinacyjnych, by przekształcić się w wyroby złota inwestycyjnego, które dobrze znamy – sztabki i monety. Towary te służą przede wszystkim celom inwestycyjnym, jest więc bardzo ważne, żeby zawierały złoto o najwyższej czystości. By dopasować towar inwestycyjny pod potrzeby zróżnicowanych budżetów, monety i sztabki od wiodących producentów i dystrybutorów są dostępne w dużej rozpiętości wagowej - przedział zaczyna się już od 0,5 grama. Dzięki temu z łatwością znajdziemy produkt, który będzie odpowiadał zasobności naszego portfela. Jeśli natomiast posiadasz złoto lub srebro, które chciałbyś sprzedać odwiedź koniecznie https://www.zlotagotowka.pl/ - otrzymasz bezpłatną wycenę i korzystną ofertę.