sobota, maj 18, 2024
czwartek, 30 grudzień 2021 20:58

Transport morski - rodzaje z których można skorzystać

transport morski transport morski pixabay

Transport morski to wciąż popularna metoda przemieszczania dużej ilości ładunku. Potężne kontenerowce potrafią zabrać na pokład ogromne ilości ładunku. Dzięki możliwościom wielokrotnego załadunku bywa, że jest to także tańsza alternatywa transportu produktów, niż np. drogą lądową.

 

Transport drobnicy morskiej

Niekiedy przesyłany towar, nie ma możliwości zapełnienia całego kontenera. Koszty spedycji morskiej nie są niskie, dlatego czasami można zorganizować transport morski, a dokładniej drobnicy morskiej. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy kilka firm lub osób wynajmie jeden kontener do przewozu dóbr. Jest to rozwiązanie optymalne ze względu na koszta transportu, ale niekoniecznie czas. Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli kilka podmiotów wynajmujących kontener jest zlokalizowanych w różnych portach, to czas konieczny na załadunek trzeba doliczyć do czasu trwania transportu.

Z takiego rozwiązania korzysta się, kiedy wynajęcie całego kontenera tylko dla siebie jest nieopłacalne. By wynająć taki kontener, można zgłosić się samemu lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, która zajmie się organizacją przedsięwzięcia oraz kwestiami związanymi z dokumentacją, co pozwala na zaoszczędzenie czasu.

Transport morski przy pomocy kontenerów

Towary na dużych statkach transportowych przewożone są najczęściej w kontenerach. Te mogą posiadać dwa często spotykane rozmiary, tj. 20 i 40 stóp. Najdłuższe krawędzie odpowiadają w przypadku 20’ - 5,90 m i 40’ - 12 m. W zależności od wielkości i rodzaju ładunku, stosuje się kontenery o konkretnych rozmiarach. Współczesne kontenerowce są w stanie pomieścić ogromną ilość ładunku na swoim pokładzie, dzięki czemu są chętnie wybieraną drogą transportową dla firm, które potrzebują przewozić znaczne ilości ładunku w jednym momencie.

Transport ponadgabarytowy

Może się również zdarzyć tak, że wymiary ładunku nijak nie wpisują się w standardowe gabaryty kontenerów. Niektóre firmy spedycyjne organizują transport ponadgabarytowych ładunków drogą morską. Może to dotyczyć np. maszyn czy urządzeń o bardzo dużych rozmiarach, pojazdów i wszelkich ładunków, które byłby niemożliwe do przetransportowania bez specjalnego przygotowania.