środa, czerwiec 12, 2024
środa, 22 grudzień 2021 19:34

Ile kosztuje reklama na YouTube?

reklama na YouTube reklama na YouTube pixabay

Nie da się ukryć, że Youtube stał się bardzo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej telewizji.

Co więcej, oprócz angażujących treści dostępnych na tym serwisie, coraz bardziej opłacalne jest reklamowanie się na łamach internetowego giganta. Reklama na youtube to świetny sposób na dotarcie do potencjalnych klientów, dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się , czy taki sposób reklamowania swoich produktów i usług jest bardzo kosztowny. Jaki zatem jest koszt takiej reklamy w tym popularnym serwisie z treściami video?

Dlaczego reklama na youtube jest tak popularna?

 Youtube jest serwisem, który z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Dostępne są na nim filmy o różnorakiej tematyce dodawane przez samych twórców, dlatego tworzyć i publikować materiały na Youtube może każdy - dzięki temu jest to platforma którą tworzy społeczność YouTube dla społeczności YouTube.

Co ciekawe, coraz większa ilość marek i brandów decyduje się na reklamę youtube, ponieważ ten sposób dotarcia do potencjalnego klienta jest niezwykle skuteczny. Serwis YouTube oglądany jest przez widownie o bardzo szerokim przekroju wiekowym, jednakże najliczniejszą grupą odbiorców są oczywiście osoby młode. To właśnie z tego powodu reklamy w tym serwisie mają tak duży potencjał marketingowy - trafiają w konkretną grupę docelową, dzięki czemu szansa na sprzedaż produktu lub usługi jest imponująco wysoka. Dziś reklamy na YouTube spokojnie konkurują z reklamami w stacjach telewizyjnych. Największą zaletą jaką ma reklama na YouTube jest jej niska cena, w porównaniu do kosztów, które generuje reklama w tradycyjnej telewizji.

Ile trzeba zapłacić za reklamę na YouTube?

Koszty reklamy na youtube są nieporównywalne niższe, niż te w tradycyjnej telewizji. Warto podkreślić, że pierwsze 5 sekund reklamy jest darmowe, zaś dopiero następne 30 sekund jest płatne. Daje to bardzo ciekawe podejście do reklamy, ponieważ badania wyraźnie pokazują, że dziś konsumujemy tylko te reklamy, które są szybkie i trafiają w nasze gusta. Według niektórych szacunków, skupienie internauty na reklamie wynosi zaledwie 3 sekundy, dlatego początkowe 5 sekund reklamy ma za zadanie zainteresowanie potencjalnego klienta treścią.

Jeśli chodzi o koszty takiej reklamy, to są one wyliczane na podstawie dotarcia do 1000 użytkowników i wynoszą od 20 do 25zł. Dzięki temu łatwo obliczyć, że w przypadku reklamy ze współczynnikiem 25% (ilość pełnych wyświetleń reklamy, bez pomijania po 5 sekundach), cena jednego obejrzenia będzie wynosiła 15 groszy.

Warto podkreślić, że najważniejszymi zaletami reklam na youtube są:

  • Dotarcie do dużej i konkretnej grupy odbiorców,
  • Nowoczesna forma,
  • Niskie koszty,
  • Stałą kontrola budżetu,
  • Dostęp do statystyk i wielu przydatnych pod względem analityczny informacji,
  • Możliwość prowadzenia kilku kampanii jednocześnie.

Umieszczanie reklam na serwisie YouTube jest ważne także ze względu na seo youtube, czyli konkretne pozycjonowanie się filmów w serwisie. Reklamy wyświetlane u twórców, którzy mają ogromną widownie, przynosi natychmiastowe rezultaty, ze względu na duże zasięgi.

Podsumowując, YouTube reklama, to najlepszy i najtańszy sposób na dotarcie do konkretnej grupy docelowej.