poniedziałek, maj 20, 2024
poniedziałek, 22 kwiecień 2024 11:26

Przegląd samochodu na wiosnę

Przegląd rejestracyjny Przegląd rejestracyjny pixabay

Przygotowanie samochodu na wiosnę nie powinno kończyć się wyłącznie na wymianie opon z zimowych na letnie. Rozważyć należy również przegląd samochodu pod kątem technicznym. Chociaż zimy w ostatnich latach nieco zelżały, to nadal nasze samochody narażone są na działania niskich temperatur, przymrozków, sporadycznych opadów śniegu i zalegającego lodu, soli na drogach oraz różnych zanieczyszczeń. Warto przeprowadzić przegląd samochodu na wiosnę, który narażony był na wiele szkodliwych dla niego czynników podczas okresu zimowego.

Kompleksowe mycie samochodu

Wydawać by się mogło, że taka postawa jak mycie samochodu po zimowym okresie, jest tak oczywista, ale prawda jest taka, że wielu kierowców o tym zapomina. To duży błąd i szkodliwość dla samochodu – zanieczyszczenia pozostałe po zimie mogą powodować korozję, uszkodzenia elementów i nie są jedynie istotne ze względu na estetykę. Przegląd samochodu na wiosnę warto zacząć od porządnego kompleksowego mycia samochodu z wszelkiej soli pozostałej z zimowych ulic, piasków, błota, zanieczyszczeń. Warto przeprowadzić porządne mycie nie tylko na zewnątrz samochodu, z dużym naciskiem na nadwozie (w tym szczególnie zakamarki takie jak nadkola), ale również wnętrze pojazdu zasługuje na uwagę. Wewnętrzna część szyb, wszelkie wykładziny i dywaniki, deska rozdzielcza czy bagażnik także zasługują na chwilę uwagi – wiosenne porządki warto zacząć od kompleksowego sprzątania i mycia pojazdu.

Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych

Sprawdzanie stanu oleju jest bardzo istotną kwestią, którą należy regularnie kontrolować. Kontrola ta zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również zwiększa żywotność samochodu. Zapominanie o dolewaniu oleju może prowadzić do problemów, czy uszkodzeń elementów w pojeździe, a samochód przestaje działać tak, jak powinien. Warto również sprawdzić przy przeglądzie samochodu, czy pod obszarem pojazdu nie pojawiają się żadne wycieki płynów. Wycieki płynów mogą wskazywać na problemy, które będą wymagały niezwłocznej naprawy w warsztacie samochodowym. Przegląd samochodu pod kątem technicznym jest bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Niesprawne auto może stwarzać zagrożenie na drodze. 

Wymiana opon na letnie

Wymiana opon z zimowych na letnie jest koniecznością, kiedy następują cieplejsze dni. Opony letnie mają krótszą drogę hamowania i inaczej zachowują się na zakrętach. Ponadto opony zimowe zużywają się szybciej, kiedy użytkowane są w porze nieprzystosowanej do ich założenia. Wymiana opon na letnie jest więc kolejnym ważnym krokiem podczas przeglądu samochodowego na wiosnę. Warto skorzystać z przechowalni opon, jeśli nie posiada się odpowiedniego miejsca, aby przechować opony na kolejny sezon. Posiadacze opon całorocznych powinni również zdecydować się kontrolę stanu ogumienia, w celu sprawdzenia, czy nie ma ewentualnych pęknięć, uszkodzeń lub wbitych przedmiotów. Warto również rozważyć ewentualne wyważanie kół. 

Klimatyzacja

Nim nadejdą naprawdę upalne dni, warto rozważyć przegląd klimatyzacji i udać się do specjalistycznego zakładu zajmującego się odgrzybianiem oraz uzupełnianiem ubytków w czynniku chłodniczym. Przygotowanie klimatyzacji zapewnia komfortową jazdę w upalne dni i uniknięcie nieprzyjemnego zapachu podczas chłodzenia samochodu. Regenerację klimatyzacji warto zaplanować wcześniej, gdyż, podobnie jak z wymianą opon, kolejki do zakładu zajmującego się serwisem i odgrzybianiem klimatyzacji mogą znacznie się zwiększać, kiedy upalne dni staną się codziennością.

Przegląd wycieraczek

W czasie zimy wycieraczki narażone są na jeszcze gorsze warunki niż podczas ulewnych opadów. Zalegający ciężki śnieg czy nawet lód mogą powodować uszkodzenia piór wycieraczek. Należy regularnie monitorować ich stan oraz w razie potrzeby wymienić, w przeciwnym razie uszkodzone pióra mogą uszkodzić powierzchnię szyby, powodować zarysowania lub być całkowicie nieprzydatne podczas jazdy w ulewny deszcz. 

Przegląd rejestracyjny, nie zapominaj o badaniu technicznym pojazdu

Zbliżające się cieplejsze dni z pewnością zachęcają wiele osób do podróżowania samochodem na krótkie czy dłuższe wypady. Słoneczna aura za oknem sprawia, że chętniej wybieramy się na wycieczki, a dobrze przygotowane auto do wiosny lepiej sobie radzi na trasach. Nie skorzystamy jednak z niego, jeśli jego ważność przeglądu zbliża się ku końcowi. Warto prześledzić, kiedy termin ważności badania technicznego oraz ubezpieczenia się kończy, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Przegląd rejestracyjny samochodu można zaplanować na konkretny termin, w Auto Serwis Wadowicka wykonuje się go sprawnie, rzetelnie i profesjonalnie. Sprawdź swój samochód przed jazdą, aby być gotowym na wiosenne trasy.