środa, czerwiec 19, 2024
poniedziałek, 31 lipiec 2023 16:38

Pies w domu - przygotowanie, wybór rasy i opieka Wyróżniony

Pies w domu Pies w domu fot. pixabay

Jak wynika ze statystyk, już niemal połowa Polaków posiada w swoim gospodarstwie domowym psa. Nasi czworonożni przyjaciele poprawiają nasz komfort psychiczny i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dla wielu są przyjaciółmi na całe życie, nianią dla dzieci, własnym "dzieckiem" oraz członkiem rodziny. Każdy właściciel powinien tak właśnie podchodzić do kwestii posiadania psa, aby zakończyć na świecie przemoc nad zwierzętami. Jeżeli sam zastanawiasz się nad kupnem psa i wyborem właściwej dla siebie rasy, powinieneś przemyśleć kilka najważniejszych aspektów, takich jak styl życia, preferencje i warunki mieszkaniowe.

To Ty jako przyszły właściciel jesteś odpowiedzialny za należytą opiekę i uwagę dla swojego pupila. Niezależnie od tego jaką rasę wybierzesz, każdy pies wymaga Twojej miłości i czasu. Pomyśl także o swoich najbliższych - czy masz rodzinę z dziećmi? ilu domowników mieszka pod Twoim dachem? jak angażują się w opiekę nad zwierzętami? czy wolą pieska aktywnego czy raczej spokojnego? Decyzję musicie podjąć wspólnie tak, aby zajmować się nim jak należy. Dowiedz się także na temat wszelkich kwestii zdrowotnych i nie przeceniaj swoich możliwości. Z tego artykułu dowiesz się na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, a dzięki temu nie ominiesz żadnej istotnej kwestii.

 

Spis treści:

OKREŚL SWÓJ STYL ŻYCIA

 • Zastanów się, jak wygląda Twój harmonogram i ile czasu możesz poświęcić na opiekę nad psem.
 • Przemyśl jak spędzasz dni i tygodnie. Jakie są Twoje codzienne rutyny, aktywności i obowiązki?
 • Zidentyfikuj główne role życiowe, takie jak praca, rodzina, edukacja, hobby, życie społeczne itp.
 • Przeanalizuj, jak wykorzystujesz swój czas.
 • Sporządź listę codziennych i tygodniowych aktywności oraz ile czasu poświęcasz na każdą z nich.
 • Przemyśl, ile godzin dziennie spędzasz w domu i w jakich porach możesz wyprowadzać pupila.

Niektóre rasy psów wymagają większej ilości aktywności i interakcji, podczas gdy inne są bardziej samodzielne. Jeśli większość czasu spędzasz poza domem lub masz nieregularny harmonogram pracy, warto wybrać rasę psa, która jest mniej skłonna do separacyjnego niepokoju i może spędzać czas samodzielnie.

ZASTANÓW SIĘ NAD SWOIMI PREFERENCJAMI

 • Wolisz mniejszego czy większego psa?
 • Czy istnieją jakieś konkretne cechy charakteru, które są dla Ciebie ważne?
 • Szukasz gatunku ruchliwego i wymagającego aktywności, czy raczej spokojnego pieska?
 • Wolisz psa z silnym czy słabym temperamentem?

UWZGLĘDNIJ WARUNKI MIESZKANIOWE

Rozważ wielkość swojego mieszkania i dostęp do przestrzeni zewnętrznej. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu bez ogrodu, postaw na wybór mniejszej rasy psa, która nie potrzebuje przestrzeni do biegania. Jeśli masz dom i duży ogród, piesek o większym zapotrzebowaniu na ruch i częstą aktywność może okazać się Twoim strzałem w dziesiątkę. Niektóre psy, szczególnie te rasowe, mogą być bardziej skłonne do szczekania i hałasu. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, w którym obowiązują zasady dotyczące hałasu, zwróć uwagę na rasy, które są mniej skłonne do nadmiernego szczekania. Upewnij się, że znasz przepisy dotyczące posiadania psów w Twojej okolicy. Niektóre miejsca mają ograniczenia co do rozmiaru lub rasy psów, które są dozwolone w danym obszarze. Musisz wziąć też pod uwagę, czy wybrana rasa psa jest przystosowana do Twoich warunków mieszkalnych, takich jak klimat czy dostęp do przestrzeni na spacer. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i masz dostęp do terenów zielonych, możesz rozważyć rasy psów o większym rozmiarze, które wymagają więcej ruchu. Zwróć uwagę na okolicę w jakiej mieszkasz i zbadaj ją pod kątem możliwości, jakie oferuje dla Twojego przyszłego czworonoga.

RODZINA I DZIECI A WYBÓR RASY PSA

Jeśli masz rodzinę z małymi dziećmi, ważne jest znalezienie rasy psa, która będzie przyjazna i tolerancyjna wobec Twoich pociech. Jest wiele ras znanych ze swojej łagodnej i przyjacielskiej natury, a także cierpliwych, energicznych i łatwych w szkoleniu. Możesz też postawić na wybór czujnego czworonoga, który razem z Tobą zatroszczy się o Twoje dziecko i będzie jego aniołem stróżem.

 • Bulldog francuski to rasa psa, która jest wyjątkowo przyjazna, cierpliwa i lojalna wobec rodziny. Psy te są również stosunkowo małe, co czyni je dobrym wyborem dla rodzin z ograniczoną przestrzenią.
 • Sznaucer miniaturowy to pełna energii i przyjazna rasa. Sznaucery są inteligentne, łatwo się uczą i dobrze dogadują się z dziećmi.
 • Golden Retrievery są znane ze swojego przywiązania do rodziny i mówi się, że są doskonałymi towarzyszami dla dzieci.

SKONSULTUJ SIĘ Z EKSPERTAMI

Jeśli nadal masz wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem, behawiorystą zwierzęcym lub doświadczonym hodowcą.

Behawiorysta, zwany również trenerem psów behawioralnych lub specjalistą ds. zachowania zwierząt, to zawód związany z diagnozowaniem i leczeniem problemów behawioralnych u zwierząt, zwłaszcza psów. Behawiorysta ma za zadanie zrozumieć i wyjaśnić, dlaczego zwierzę wykazuje określone zachowania i czynniki na nie wpływające. Następnie opracowuje i wprowadza programy leczenia, które pomagają w zmianie niepożądanych zachowań i poprawie ogólnego zachowania zwierzęcia. Jako ekspert w dziedzinie potrzeb psów, często również służy pomocą w indywidualnym doborze odpowiedniej rasy psa do Twojego stylu życia.

ZORIENTUJ SIĘ W KWESTII POTENCJALNYCH PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH DANYCH RAS

Zorientuj się na temat potencjalnych problemów zdrowotnych poszczególnych ras. Podobnie jak ludzie, psy różnią się pod względem zdrowia i mogą mieć specyficzne problemy zdrowotne związane z rasą. Oto kilka przykładów potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z niektórymi rasami psów:

 • Labradory i Golden Retrivery bywają podatne na problemy związane z biodrami, takie jak dysplazja stawów.
 • Bulldogi angielskie ze względu na swoją budowę, mogą mieć problemy z oddychaniem i przegrzewaniem się.
 • Boxery mogą być narażone na problemy sercowe i skłonności do alergii.
 • Cocker Spaniele miewają skłonność do problemów ze słuchem i infekcjami skórnymi.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ DANEJ RASY

Jeśli zdecydujesz się na wybór konkretnej rasy psa, sprawdź, czy jest ona dostępna w Twoim regionie. Niektóre rasy mogą być trudniejsze do znalezienia. W związku z tym, iż konkretne hodowle zwykle działają i współpracują tylko z określonymi rasami psów, może być ciężej z zakupem wymarzonego pieska. Być może będziesz musiał przejechać pół kraju po to, aby dotrzeć do cenionego i certyfikowanego hodowcy. Pamiętaj, aby zbadać renomę hodowli. Znajdź informacje na jej temat, przeglądając recenzje, opinie innych właścicieli i rozmawiając z osobami, które kupiły psy od danej hodowli. Obserwuj warunki, w jakich są trzymane psy. Czy są czyste, dobrze odżywione i mają odpowiednią opiekę? Upewnij się, że hodowla jest legalna i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Możesz sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w odpowiednich organizacjach, takich jak kennel kluby czy stowarzyszenia hodowców. Kennel kluby (kluby hodowców psów) są organizacjami, które zajmują się rejestracją, promocją i regulacją hodowli psów danej rasy. Kluby hodowców psów są odpowiedzialne za utrzymanie standardów hodowli, monitorowanie reprodukcji i nadzór nad rozmnażaniem pupili w celu utrzymania wysokiej jakości rasy.

ZBADAJ SIĘ POD KĄTEM ALERGII NA SIERŚĆ

 • W celu sprawdzenia czy jesteś alergikiem możesz wykonać test skórny, czyli najczęstszy test stosowany w celu diagnozowania alergii. W jego trakcie niewielkie ilości alergenów, w tym sierści zwierząt, są nakłuwane lub naniesione na skórę. Jeśli występuje reakcja alergiczna, pojawia się zaczerwienienie, świąd lub obrzęk w miejscu testu.
 • Drugą opcją są testy krwi, takie jak badanie poziomu przeciwciał IgE. Mogą one pomóc w określeniu obecności przeciwciał związanych z alergią na sierść zwierząt.

Po dokładnym zbadaniu i potwierdzeniu alergii, lekarz może omówić z Tobą strategie zarządzania alergią. Jeżeli marzysz o czworonożnym przyjacielu, zastanów się nad rasą uważaną za hipoalergiczną lub bardziej tolerowaną przez alergików.

ZORIENTUJ SIĘ W KWESTII HISTORII ZDROWIA TWOJEGO KANDYDATA

Jeśli decydujesz się na psa z hodowli, powinieneś być w stanie uzyskać informacje na temat zdrowia rodziców psa. Dobre hodowle prowadzą testy genetyczne swoich psów, a także utrzymują dokumentację medyczną dotyczącą szczeniąt. Możesz poprosić hodowcę o dostarczenie tejże dokumentacji dotyczącej Twojego kandydata.

SPRAWDŹ WYMAGANIA PIELĘGNACYJNE DLA DANEJ RASY

Pamiętaj, że higiena zależy od rodzaju sierści psa. Niektóre psy wymagają regularnego szczotkowania, aby utrzymać czystość i zdrowie sierści oraz zapobiegać skręcaniu się włosów. Inne rasy, zwłaszcza długowłose, mogą wymagać częstszego czesania, aby zapobiec kołtunieniu. W przypadku niektórych psów konieczne jest regularne strzyżenie sierści. Należy też sprawdzić rasy ze skłonnością do infekcji uszu. Te wymagają regularnego sprawdzania i czyszczenia uszu. Zastanów się, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na dbanie o swojego przyjaciela, tak aby nie wziąć sobie na głowę zbyt wymagającego dla Ciebie pieska!

 • Cocker Spaniele mają długie uszy, które są podatne na infekcje, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu. Ponadto, ich sierść jest obfita i falista, wymagająca regularnego szczotkowania i przycinania.
 • Owczarki niemieckie mają długą, gęstą sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby zapobiec kołtunieniu i utrzymaniu zdrowego stanu skóry.
 • Shar Pei mają charakterystyczną, zmarszczoną skórę, która wymaga specjalnej uwagi. Zmarszczki powinny być regularnie czyszczone, aby zapobiec powstawaniu infekcji lub podrażnień skóry.
 • Pudle są znanymi rasami psów, które mają gęstą, kręconą sierść, która ciągle rośnie. Sierść ta wymaga regularnego pielęgnowania, w tym szczotkowania i strzyżenia.

Każdy pies potrzebuje mnóstwo uwagi i poświęconego czasu. Jednak w zależności od wyboru rasy, ilość ta może znacząco się różnić. Przeanalizuj wszystkie powyższe aspekty i zastanów się nad tym, ile jesteś w stanie zaoferować swojemu przyszłemu czworonogowi. Najważniejsze jest nie przecenić swoich możliwości, tak aby pies nie musiał później cierpieć ze względu na nasz zły wybór.

INFOGRAFIKA

Wybór rasy psa