środa, 12 czerwiec 2013 20:53

Udomowiony wilk szary. +Video

Choć towarzyszą nam każdego dnia, mało kto orientuje się co dokładnie je odróżnia od ich dzikich krewniaków. Mowa tu oczywiście o... psach. Nasi najlepsi przyjaciele, którzy potrafią nie tylko umilić nam czas, lecz także ułatwiać czy nawet ratować życie, zasługują na chwilę uwagi, jaką można poświęcić na to, aby dowiedzieć się co nieco o ich gatunku.
Rozpoznawalność zwierza
Biorąc pod uwagę, że przez tysiąclecia powstało setki rozmaitych ras psów, trudno jest wskazać wspólne cechy, odróżniające je od wilków. Każda rasa posiada swoje indywidualne cechy, dzięki czemu mamy do czynienia sytuacją, kiedy wysokość psa waha się od 25 do 100 cm w kłębie, a masa od jednego do stu kilogramów.  Psy można podzielić rozmaicie – ze względu na kształt głowy (okrągłogłowe z krótkimi kufami, długogłowe oraz kwadratowe), rodzaj uszu (długie, krótkie, stojące) czy długość sierści (długowłose, krótkowłose, szorstkowłose).  

Gdzie i kiedy spotkać?
Praktycznie na całej kuli ziemskiej można spotkać psa domowego, będącego przedstawicielem charakterystycznej dla danego obszaru rasy.

Pora obiadowa
Co zjada nasz poczciwy przyjaciel? Właściwa odpowiedź brzmi: to, co da mu właściciel. Jednak generalnie psy uznawane są za stworzenia wszystkożerne, chociaż wielu uznaje, że podobnie jak wilki, gustują głównie w mięsie.

Ciekawości z kości
Pierwsze psy zostały udomowione około 17 tysięcy lat temu przez myśliwych z Syberii, Palestyny oraz Iraku. Do najstarszych ośrodków udomowienia psa zaliczają się obszary Danii, Niemiec, Anglii, Izraela, Iranu, Japonii i Turcji. Warto zaznaczyć, że po dzień dzisiejszy naukowcy spierają się co do tego, czy pies domowy jest odrębnym gatunkiem, czy też jedynie udomowioną formą wilka. Wynika to z faktu, iż genotyp obu stworzeń jest niezwykle podobny, tak samo jak cechy gatunkowe.


Media

© 2013-2020 by SN2.EU