piątek, 07 czerwiec 2013 15:40

Nie taki straszny bazyliszek płatkogłowy. +Video

Bazyliszek jest nam znany głównie z powieści fantastycznych oraz mitologii – tam królował jako potężny stwór, potrafiący zabić samym spojrzeniem. Niewiele osób wie o tym, że bazyliszki żyją naprawdę oraz, że nie są wcale takie groźne, jak je przedstawiano. Dziś spróbujemy Wam przybliżyć sylwetkę bazyliszka płatkogłowego.
Rozpoznawalność zwierza
Bazyliszek płatkogłowy jest dosyć sporą jaszczurką – samce mogą osiągać nawet do 90 cm długości, a samice do 50 cm. Tułów i ogon są wyraźnie spłaszczone. U samców można zauważyć na głowie dwudzielny grzebień, stanowiący cechę charakterystyczną dla tego gatunku. Całe ciało jest intensywnie zielone z dwoma jaśniejszymi pasami po bokach.

Gdzie i kiedy spotkać?
Bazyliszek upodobał sobie regiony Hondurasu oraz zachodnią Panamę. Preferuje wilgotne lasy oraz miejsca blisko strumieni. Prowadzi nadrzewny, dzienny tryb życia.

Pora obiadowa
Bazyliszek jest dosyć ciekawym stworzeniem – kiedy jest młody, zdecydowanie częściej wybiera sobie na przekąskę różnego rodzaju owady. Kiedy jednak dorośnie, wówczas przechodzi na wegetarianizm, żywiąc się najczęściej różnymi rodzajami roślin.

Ciekawości z kości
Bazyliszek jest często nazywany Jaszczurką Jezusa Chrystusa z powodu jego niecodziennej umiejętności chodzenia po powierzchni wody. Inną ciekawą rzeczą jest fakt, iż bazyliszek do rozmnażania wcale nie potrzebuje partnera. Wykazuje się partenogenezą, czyli rozmnażaniem przy użyciu gamet, lecz bez zapłodnienia. Młode osobniki rozwijają się jedynie z komórki jajowej z wyłączeniem plemników.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU