środa, 25 lipiec 2018 12:47

Jak wybrać psa dla dziecka?

Dzieci często proszą swoich rodziców o jakieś zwierzątko. Opieka nad czworonożnym przyjacielem uczy dziecko odpowiedzialności, rozwija w nim wiele pozytywnych cech, między innymi wrażliwość. Idealnym towarzyszem dla dziecka jest pies.

Wspólne wychowywanie dziecka wraz z psem stymuluje jego rozwój, rozwija uczuciowość i wyobraźnię dziecka. Obecność psa w domu sprawia, że dzieci stają się bardziej odważne i łatwiej im nawiązać relacje z rówieśnikami. Dzieci wychowujące się w obecności psa są spokojniejsze. Kontakt z tym czworonogiem uspokaja i obniża ciśnienie krwi. Zabawy z pupilem pomagają odreagować stres i napięcie. Pies zapewni też dziecku odpowiednią porcję ruchu, na który rodzice nie zawsze mają chęć i czas.

Należy mieć jednak świadomość, że nie każdy pies nadaje się dla dziecka. Psy podobnie jak ludzie mają różne charaktery i temperamenty. I nie dotyczy to tylko poszczególnych osobników. Każda z ras posiada pewne wrodzone cechy i predyspozycje. Wybierając psa trzeba wziąć to pod uwagę. Opieka nad niektórymi rasami psów wymaga doświadczenia właściciela oraz pewnych umiejętności dotyczących wychowania i opieki nad czworonogiem.

Szczególną uwagę na temperament i charakter psa powinni zwrócić rodzice, którzy posiadają małe dziecko. Zwierzę powinno być zrównoważone, spokojne, powinno dobrze znosić towarzystwo dzieci, które są bardzo ruchliwe, hałaśliwe, natrętne w okazywaniu uczuć zwierzęciu.

Biorąc do domu szczeniaka nigdy nie wiemy na kogo on wyrośnie, dlatego warto przemyśleć adopcję psa już odchowanego. Dobrą decyzją i lekcją empatii może być zabranie psa ze schroniska. Opiekunowie psów w schronisku bardzo dobrze znają swoich podopiecznych i na pewno podpowiedzą, który pies będzie nadawał się dla dziecka. Za najbardziej przyjazne uchodzą kundelki.

Psy rasowe mogą mieć różne temperamenty. Jeśli jednak zdecydujemy się na psa rasowego, warto rozważyć wybór takiej rasy, jak np. labrador, golden retriever, bokser, owczarek szkocki Collie, nowofundland, buldog angielski, yorkshire terier, cocker spaniel, berneńczyk.

Wyprawka dla psa

Zanim pies trafi pod dach naszego domu, należy skompletować niezbędne elementy wyprawki dla psa. Niezbędna będzie obroża, smycz, miski na karmę i na wodę, konieczne są także dobrej jakości karmy dla psów. Zapewnią one naszemu pupilowi zdrowie i ładny wygląd. Postarajmy się też o wygodne legowisko.  Kupmy też zabawki zwłaszcza jeśli przygarniamy szczeniaka.

© 2013-2020 by SN2.EU