poniedziałek, 04 maj 2020 17:21

Czy warto kupić fotelik samochodowy 0-36 kg?

fotelik samochodowy fotelik samochodowy

Fotelik 0-36 to siedzisko, w którym dzieci mogą być przewożone od pierwszych dni aż do 12. roku życia. Rodzice często decydują się na jego zakup w nadziei na ograniczenie wydatków związanych z wymienianiem kolejnych modeli. Czy fotelik o tak szerokim zakresie wagowym, jak 0-36 kg, może być jednak bezpieczny?

Fotelik samochodowy 0-36 kg – cena a bezpieczeństwo

Fotelik 0-36 kg cieszy się dużą popularnością wśród rodziców przystępujących do zakupu siedziska dla swoich pociech. Zainteresowanie, jakie budzi, niewątpliwie wiąże się z jego ceną. Ponieważ można go stosować przez okres nawet kilkunastu lat, fotelik ten pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, jakie należałoby przeznaczyć na nabycie dwóch lub trzech fotelików o mniejszym zakresie wagowym.

Warto jednak zaznaczyć, że oszczędność ta ma swoją cenę. Fotelik samochodowy 0-36 kg nie daje bowiem możliwości tak dokładnego dopasowania do ciała dziecka, jak foteliki 0-13, 9-18 czy też 15-36. To z kolei przekłada się na poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia małym pasażerom w razie ewentualnych wypadków. Z tego względu zdecydowanie lepszym wyborem jest stopniowe przechodzenie z fotelika o mniejszym zakresie wagowym na fotelik przeznaczony dla starszych dzieci.

Jakie funkcje powinien posiadać fotelik 0-36 kg?

Aby fotelik samochodowy 0-36 kg mógł być bezpieczny, powinien posiadać możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy (fotelik RWF). Przepisy Unii Europejskiej wymagają tego od rodziców przewożących dzieci o wadze poniżej 13 kg, jednak zaleca się, by najmłodsi podróżowali w ten sposób nawet do 4. roku życia. Tak mali pasażerowie nie posiadają bowiem dobrze wykształconych mięśni, które pozwalałaby na amortyzację gwałtownych szarpnięć, w związku z czym potrzebują dodatkowej ochrony fotelika RWF.

Kolejnym ważnym elementem, w jaki powinien być wyposażony dobry fotelik 0-36, jest pięciopunktowa uprząż bezpieczeństwa. Dzieci – w przeciwieństwie do dorosłych – nie posiadają jeszcze całkowicie wykształconej miednicy oraz kolców biodrowych, w związku z czym standardowe pasy samochodowe nie stanowią dla nich wystarczającego zabezpieczenia.

Niektóre z siedzisk wyposażone są również w system ISOFIX, który umożliwia montaż fotelika do ramy pojazdu oraz zabezpieczenie Top Tether, czyli dodatkowe punkty mocowania modelu w samochodzie. Obie te funkcje znacznie zwiększają poziom ochrony, jaki zapewnia posiadający je fotelik 0-36 kg.

Zakup fotelika 0-36 – czym się kierować?

Mając na uwadze wymienione wyżej funkcje, możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu. Aby to zrobić, polecamy udać się do dobrego sklepu dziecięcego, w którym będziemy mieli okazję przyjrzeć się dostępnym produktom oraz poprosić sprzedawcę o poradę. Bardzo ważne jest również, by zapytać, jakie testy przeszedł interesujący nas fotelik od 0 kg, a także jaką ocenę w nich otrzymał (przede wszystkim Test ADAC i Test PLUS dla fotelików RWF).

Ceny fotelików samochodowych 0-36 kg wahają się od ok. 500 do nawet 3000 zł. Mając świadomość, że ten typ siedziska posłuży naszemu dziecku przez okres kilkunastu lat, warto zainwestować w droższy, wyposażony w więcej udogodnień i zabezpieczeń model. Foteliki posiadające możliwość regulacji poszczególnych elementów pozwalają bowiem na lepsze dopasowanie do sylwetki rozwijającego się pasażera, a co za tym idzie – na większą asekurację. Pamiętajmy jednak, że najbezpieczniejszą opcją pozostaje stopniowe przechodzenie z fotelika 0-13 kg na kolejne, przystosowane dla starszych dzieci modele. Rozwiązanie to, choć bardziej kosztowne, zapewnia naszym dzieciom optymalną ochronę podczas jazdy. 

Media

© 2013-2020 by SN2.EU