piątek, 17 kwiecień 2020 14:43

Zeszyt szkolny – niezbędny każdemu uczniowi

tanie zeszyty szkolne tanie zeszyty szkolne

Wiele produktów, które tradycyjnie wykonane są z papieru, musi zmagać się z rosnącą konkurencją nośników cyfrowych. Dobrym przykładem tego zjawiska jest coraz większa popularność ebooków. Jednak nasz system szkolny kładzie wciąż duży nacisk na pisemną formę notatek.

Dzięki temu wyroby papiernicze, takie jak tradycyjne zeszyty szkolne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jakie możliwości oferuje dzisiejszy rynek, gdy zamierzamy zaopatrzyć się w tego typu asortyment? Jak umiejętnie wybrać zeszyt?

Zeszyty szkolne a potrzeby uczniów

Głównym kryterium wyboru zeszytu powinny być przede wszystkim nasze potrzeby. Nauka szkolna stwarza specyficzne warunki. Jaki rodzaj notatnika sprawdzi się najlepiej do celów edukacyjnych? Odpowiedź brzmi: zależy na jakim poziomie. W młodszym wieku, gdy notatki z lekcji są raczej krótkie, wystarczy całkowicie poręczny format A5 i 60 stron. Gdy ilość wiedzy do zapisania zaczyna wzrastać – zwłaszcza w przypadku nauki na studiach, praktyczniejszy będzie format A4 i większa liczba stron. Jeżeli chcemy wykorzystać jeden zeszyt do notowania kilku różnych dziedzin wiedzy, możemy zdecydować się na wersję z bardzo przydatnymi przekładkami – czyli rodzajem zakładek wystających z prawej strony zeszytu na końcach wybranych kartek.

Rodzaj oprawy zeszytu

Gdy ważna jest dla nas estetyka – prawdopodobnie nie będzie problemu z zakupem ładnych zeszytów, które będą cieszyć oko. Ważną decyzją, którą musimy podjąć przed kupnem notatników, jest rodzaj oprawy. Zeszyty w twardej oprawie są zasadniczo trwalsze, a kartki i zapisane na nich treści są bezpieczniejsze.  Jest to bardzo cenne w sytuacji, gdy w jednym plecaku mieści się butelka z napojem oraz reszta szkolnych przyborów. Zalane książki i notatki to problem, z którym zetknął się prawdopodobnie każdy uczeń. Dużym ułatwieniem, które często jest stosowane przy oprawach zeszytów, jest spirala zamiast klejonego boku. Pozwala to na swobodne złożenie zeszytu na połowę. Takie drobiazgi są cenne zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy zanotować coś na kolanie. Twarda oprawa na spirali to bardzo praktyczne wyjście, które cieszy się dużą popularnością.

Kratka czy linie?

Innym ważnym aspektem jest liniatura zeszytu, czyli nadrukowany na każdej stronie wzór, mający ułatwiać zapisywanie. Zasadniczo mamy do wyboru tanie zeszyty szkolne w linie, kratkę, gładkie oraz w pięciolinię. Przedmioty językowe to standardowo domena liniatury w linie. Kratki – matematyki i innych przedmiotów ścisłych oraz przyrodniczych. Zeszyty gładkie bywają wykorzystywane przez niektórych uczniów, którzy nie mają problemów z czytelnym i równym pisaniem, do notatek z przedmiotów, wymagających połączenia rysunków z tekstem. Przykładem może być tutaj biologia. Pięciolinia to tradycyjnie domena szkół muzycznych, gdzie uczniowie poznają tajniki zapisu nutowego oraz generalnie edukacji muzycznej.

Czy tanie zeszyty to najlepsze wyjście?

Cena wyrobów papierniczych zależy od wielu czynników. Gdy mowa o zeszytach, notatnikach oraz wszelkiego typu brulionach i kalendarzach – istotna jest gramatura papieru. Jest to nic innego jak jego grubość. Wielkość ta jest wyrażana w gramach na metr kwadratowy. Standardowa wartość przy zeszytach do typowych zadań, które nie mają spełniać funkcji estetycznej to 80 g/m2. Bardzo niska cena to z reguły sygnał, że producent musiał na czymś zaoszczędzić. Takie podejście odbija się zwykle negatywnie na jakości wyrobów. Tanie zeszyty szkolne nie zawsze odpowiednio spełniają swoje zadanie, choć naturalnie nie jest to regułą.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU