czwartek, maj 30, 2024
poniedziałek, 29 kwiecień 2013 13:14

Jak działa magia? Cz. 1

To pytanie sceptykom daje całkiem spore pole do popisu, bo tak naprawdę trudno jest powiedzieć na jakiej zasadzie działa magia. Istnieje kilka modeli mówiących o jej działaniu, jednak żaden nie daje ostatecznej odpowiedzi. Mimo tego chcielibyśmy je Wam dzisiaj przedstawić. Jesteście ciekawi?
Model duchowy
Uznawany jest za najstarszy model, który można odszukać przede wszystkim w szamanizmie. Według niego istnieją Zaświaty, w których zamieszkują byty duchowe. Mag ma za zadanie wejść do Zaświatów (dzięki transowi lub ekstazie) i dzięki temu przeprowadzać działania magiczne, a w zasadzie – przekonać wspomniane byty, do posłuszeństwa jego woli. Dzięki temu one wykonują całą robotę za maga.

Model energetyczny
Według niego świat rzeczywisty jest wręcz przesycony (czy według niektórych – przeniknięty) energią życiową. Wszystko co ma miejsce w naszej rzeczywistości jest więc efektem działania tej energii, zaś sama magia to umiejętność manipulowania nią, by wytworzyć konkretny skutek w makroskali. Model ten możemy odszukać przede wszystkim w kulturze Wschodu oraz w Hunie.