piątek, czerwiec 21, 2024
poniedziałek, 06 maj 2024 17:06

Francuzi upiekli najdłuższą bagietkę na świecie

najdłuższa bagietka na świecie najdłuższa bagietka na świecie pixabay

Francuscy piekarze ustanowili nowy rekord świata, upiekając bagietkę o długości 140,53 metrów. Wydarzenie to miało miejsce w zachodniej części Paryża, w gminie Suresnes. Rekord został oficjalnie zatwierdzony przez sędziów z biura rekordów Guinnessa.

 

Czego się dowiesz?

1. Który kraj był dotychczasowym rekordzistą w pieczeniu najdłuższej bagietki przed Francją?
2. Jaka była długość bagietki, która pobiła światowy rekord?
3. Ile czasu zajęło pieczenie rekordowej bagietki?
4. Ile osób brało udział w procesie pieczenia rekordowej bagietki?
5. Gdzie dokładnie upieczono rekordową bagietkę?

Przełamanie włoskiej dominacji

Dotychczasowy rekord należał do włoskich piekarzy, którzy w 2019 roku upiekli bagietkę o długości 133 metry. Przez pięć lat Włochy utrzymywały tytuł kraju, który wyprodukował najdłuższe pieczywo tego typu na świecie. Francuzi, znani z swojej długiej tradycji piekarniczej i miłości do bagietek, postanowili przywrócić rekord do swojego kraju.

Długotrwały proces pieczenia

Proces pieczenia rozpoczął się o godzinie 3:00 nad ranem i trwał blisko 14 godzin. W jego przygotowanie zaangażowanych było dwunastu piekarzy. Bagietka była wyrabiana ręcznie z tradycyjnych składników: mąki pszennej, wody, drożdży i soli. Każdy etap produkcji, od ugniatania ciasta po jego pieczenie, odbywał się na oczach publiczności zgromadzonej w specjalnie przygotowanym namiocie na tarasie widokowym w Suresnes.

Rekord i jego znaczenie

To wydarzenie nie tylko przyciągnęło uwagę miłośników piekarnictwa, ale także lokalnej społeczności, która miała okazję uczestniczyć w historycznym momencie. Po oficjalnym zmierzeniu i potwierdzeniu rekordu, bagietka została pokrojona i rozdana mieszkańcom, co miało symbolicznie podkreślić dzielenie się sukcesem z innymi.

Rekord ustanowiony przez Francuzów to nie tylko dowód na piekarnicze umiejętności, ale także okazja do celebracji kultury i tradycji, które są ważne dla społeczności lokalnej i narodowej. To wydarzenie ponownie potwierdziło, że Francja jest krajem, który ceni sobie jakość i tradycję w piekarnictwie, a bagietka pozostaje jednym z symboli francuskiej kuchni na całym świecie.