sobota, kwiecień 13, 2024
piątek, 16 luty 2024 20:31

Komu może pomóc leczenie medyczną marihuaną?

medyczna marihuana medyczna marihuana fot: pixabay

Od 2017 roku pacjenci w Polsce mogą legalnie korzystać z terapii medyczną marihuaną, która dla wielu z nich stała się źródłem ulgi od bólu. Aby móc skorzystać z tego rodzaju leczenia, konieczne jest uzyskanie recepty od lekarza, który uzna taką formę terapii za odpowiednią. Recepta na marihuanę medyczną musi spełniać szereg ściśle określonych wymogów: powinna być oznaczona skrótem Rpw, całkowita ilość przepisanej substancji wyrażona słownie, a ilość leku nie może przekraczać potrzeb pacjenta na 90 dni.

Ponadto zapis dawkowania musi precyzyjnie określać dawkę dzienną, a sama recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Pacjent ma możliwość zrealizowania jej w dowolnej aptece ogólnodostępnej. Wprowadzenie medycznej marihuany do legalnego obiegu medycznego otworzyło nowe możliwości dla osób cierpiących na różnorodne dolegliwości.

Marihuana medyczna na sen

Medyczna marihuana jest coraz częściej rozważana jako alternatywna metoda poprawy jakości snu, szczególnie u osób zmagających się z zaburzeniami snu. Substancje aktywne zawarte w marihuanie, takie jak kannabidiol (CBD), wykazują właściwości, które mogą przyczyniać się do lepszego i bardziej regenerującego odpoczynku nocnego. Badania wskazują, że CBD może skracać czas potrzebny na zaśnięcie, co jest istotne dla osób cierpiących na bezsenność.

Ponadto obserwuje się, że stosowanie marihuany medycznej może ograniczać występowanie koszmarów sennych, co jest szczególnie korzystne dla pacjentów doświadczających nocnych lęków czy też cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD). Zmniejszenie intensywności fazy REM snu, podczas której dochodzi do najbardziej realistycznych snów, może również przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia pacjentów. Dodatkowo niektóre badania sugerują, że marihuana medyczna może wydłużać fazy głębokiego snu, co jest kluczowe dla procesów regeneracyjnych organizmu. Warto zaznaczyć, że efekty te mogą być różne w zależności od indywidualnych cech organizmu i stosowanej dawki.

Jakie zastosowanie ma lecznicza marihuana?

Lecznicze zastosowanie marihuany obejmuje szeroki zakres schorzeń i dolegliwości. Wśród nich znajduje się leczenie spastyczności mięśniowej, która często towarzyszy schorzeniom neurologicznym, takim jak stwardnienie rozsiane. Znaczące efekty przynosi również w przypadku dystonii – zaburzenia, które powoduje niekontrolowane skurcze mięśni. Osoby cierpiące na pląsawicę Huntingtona, nieuleczalną chorobę genetyczną prowadzącą do zaniku komórek mózgowych, również mogą doświadczyć ulgi dzięki terapii marihuaną.

W kontekście choroby Alzheimera marihuana medyczna jest badana pod kątem swojego potencjału w spowalnianiu procesów neurodegeneracyjnych. Dyskinezy, czyli zaburzenia ruchowe często występujące jako efekt uboczny długotrwałego leczenia choroby Parkinsona, mogą być łagodzone dzięki właściwościom marihuany. Z kolei w przypadku zespołu Tourette’a, który charakteryzuje się mimowolnymi ruchami i dźwiękami, marihuana może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości i intensywności tych objawów.

Ataksja, zaburzenie koordynacji ruchowej, oraz bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, które może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych i bólu szczęki, to kolejne przykłady, gdzie terapia marihuaną może przynieść ulgę. Nie można również pominąć tężyczki, stanu charakteryzującego się nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową, gdzie marihuana medyczna może mieć zastosowanie w łagodzeniu objawów. Info: marihuanamedyczna.com.pl