wtorek, 03 czerwiec 2014 21:30

Ballantine’s Bartenders Challenge już za nami!

Ballantine’s Bartenders Challenge Ballantine’s Bartenders Challenge

 

Najlepsi polscy barmani spotkali się w Warszawie aby poznać najnowsze miksologiczne trendy, podszlifować swoje umiejętności i przekonać swoją koktajlową propozycją jurorów, że to właśnie oni zasługują na bilet do Szkocji.

 

 

Idealne połączenie
Motywem przewodnim konkursu były cztery szkockie regiony, z których pochodzą malty tworzące whisky Ballantine’s. Highlands, Lowlands, Speyside i Islay – whisky produkowana w każdym z tych regionów ma swój szczególny charakter. Whisky malt z regionu Speyside są łagodne, słodkie, owocowe, drzewne. Region Highlands to whisky miodowe, korzenne, pikantne, orzechowe, lekko torfowe. Islay znana jest z whisky torfowych, dymnych, ostrych, słonych, żywicznych; w regionie Lowlands powstają zaś whisky słodowe, ziołowe, świeże, delikatne i kwiatowe.
W przypadku Ballantine’s Bartenders Challenge, barmani potraktowali whisky jako podstawę do przygotowywania koktajli. Zadanie nie było łatwe – musieli stworzyć takie kompozycje, które uwypuklą i skomponują się z aromatem złocistego, szkockiego trunku.

Sposób na sukces
Barmani rozpoczęli swoje zmagania od degustacji wszystkich roczników whisky Ballantine’s oraz profesjonalnych warsztatów koktajlowych poprowadzonych przez czterech legendarnych miksologów z Londynu i czterech z Polski. Później przyszedł czas na grupowe zawody koktajlowe – uczestnicy podzieleni na pary mieli przed sobą wymagające zadanie – przygotowanie dwóch porcji koktajlu, który najlepiej odpowiadał aromatom wylosowanego przez nich regionu. Cztery najlepsze pary wzięły udział w wielkim finale, który odbył się w sekretnym, nie otwartym jeszcze miejscu – Karowej 31. Finaliści startując już indywidualnie losowali jeden z czterech klasycznych koktajli na bazie whisky, a później musieli go przygotować i dopasować do specyfiki aromatów jednego z wybranych przez nich regionów.

W gronie 4 finalistów, którzy wyruszą do Szkocji, aby poznać tajniki produkcji whisky Ballantine’s znaleźli się:
• Patryk Kowalski – Leniviec,Warszaw
• Jakub Śronkowski –Whisky Bar 88, Poznań
• Karim Bibars-Lumina ,Kraków
• Grzegorz Oczowiński – Whisky in the Jar,Wrocław.

Zwycięzcą pierwszej edycji Ballantine’s Bartenders Challenge został Patryk Kowalski, który otrzymał tytuł Best Whisky Mixologist oraz trofeum w postaci pozłacanego zestawu barmańskiego.Wybrał on klasyczny koktajl Blood and Sand i skomponował swoją interpretację koktajlu bazując na charakterystyce aromatów z regionu Lowlands:
„Konkurs BBC to świetne wydarzenie którego brakowało w Polsce. Najbardziej podoba mi się fakt że konkurencja łączy w sobie zarówno poznawanie whisky w jej czystej formie, powiększanie własnej palety smaków z możliwością łączenia alkoholu, który posiada niesamowity charakter w koktajlach. Przebieg konkursu – podział i skupianie się na regionach produkcji whisky, praca w grupach oraz tworzenie koktajli na składnikach z tzw. "mistery box" to niezwykły mix który polecam wszystkim barmanom! Dziękuję organizatorom za niezwykle oryginalną nagrodę w postaci pozłacanego 24karatowym złotem zestawu barmańskiego oraz przede wszystkim za szansę zobaczenia na własne oczy jak powstaję jeden z najszlachetniejszych trunków na świecie” – skomentował Patryk Kowalski.

Zwycięska kompozycja – „Blood&Brave

• 50 ml Ballantine's Finest
• 20 ml redukcja soku z czerwonych buraków
• 15 ml Campari bitter
• pół łyżeczki barmańskiej marmolady morelowej
• 10 ml białko jaja kurzego
szkło: coupette glass
metoda: shake
Garnish: zest z pomarańczy + kilka ziaren czerwonego pieprzu 

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce

© 2013-2020 by SN2.EU