poniedziałek, maj 20, 2024
wtorek, 26 marzec 2019 16:12

Muscat wino

Muscat zasłynął jako wino słodkie idealne do kawy, ciast, lodów, legumin i innych deserów, ale pod tą nazwą dostępne są również wina półwytrawne, a nawet całkowicie wytrawne. Produkowane jest ono z ponad 150 różnych szczepów o bardzo bogatej historii.

 

Muscat – jedne z najstarszych szczepów winorośli

Pod nazwą muscat kryje się ponad 150 różnych szczepów, które są ze sobą spokrewnione lub powstały w wyniku zaawansowanych krzyżówek. Są to jedne z najstarszych szczepów winorośli uprawianych przez ludzi już w starożytności. Początkowo muscaty pełniły funkcję winogron deserowych. Intrygujące aromaty gron i duża zawartość cukru w owocach sprawiają, że winnice zaczęły wykorzystywać je także do produkcji win słodkich. Aromat muscatów, z czasem, zaczęto łączyć z gronami z innych szczepów i tworzyć oryginalne w smaku wina półsłodkie, półwytrawne oraz wytrawne.

Czym wyróżnia się wino muscat?

Sama nazwa muscat pochodzi z języka łacińskiego (muscat) i oznacza muchę. Opowieść głosi, że słodycz dojrzewających winogron z tych szczepów i ich bardzo intensywny aromat wabi muchy i pszczoły.

Muskat ma charakterystyczny bukiet, w którym nawet osoby spoza branży wyczuwają intrygujące aromaty. W bukiecie gron z tego szczepu można wyczuć:

• różę,
• geranium,
• kwiaty pomarańczy,
• kolendrę,
• jaśminy,
• kwiat lipy,
• wosk pszczeli.

Całość tworzy intensywną mieszankę, która różni się od innych szczepów winorośli. Po spróbowaniu muscatów trudno jest zapomnieć ten bukiet i pomylić go z innym winem.

Skąd ten aromatyczny bukiet? W szczepach muscatów występuje duże stężenie alkoholi z grupy terpenów (nerol, geraniol, linalol). Wysoka zawartość cukru sprawia zaś, że winogrona z tych szczepów tak chętnie wykorzystuje się jako bazę win słodkich. Bardzo często muscaty wykorzystywane są jako dodatek do przeciętnych win produkowanych przemysłowo (pozwalają je uszlachetnić).

Muscat drobnojagodowy

Odmiana ta jest najszlachetniejszym szczepem w rodzinie muscatów. Winorośle są uprawiane głównie krajach basenu Morza Śródziemnego (Korsyka, Grecja, Sardynia, Włochy). Winnice z tym szczepem można spotkać również w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech oraz w Niemczech. Grona dojrzewają we wrześniu, są bardzo słodkie i aromatyczne. Produkuje się z nich wino łączące czystość aromatów z finezyjnym smakiem, który wyróżnia się na tle konkurencji.

Muscat aleksandryjski

Muscat aleksandryjski to kolejna odmiana należąca do tej popularnej rodziny winorośli. Szczep pochodzi z Afryki, a jego udokumentowane pochodzenie sięga starożytności. Obecnie największe uprawy tego szczepu znajdują się w Chile, Maroku oraz… Australii.
Winorośl ma większe owoce niż muscat drobnojagodowy. Grona są słodsze, ale ich aromat jest nieco mniej finezyjny. Winogrona z odmiany muscat wykorzystuje się w produkcji wielu znanych win hiszpańskich, portugalskich i francuskich. Najczęściej trafiają one do win słodkich.

https://faktoriawin.pl/kolekcja-win/comte-de-jolimet-muscat-white-sweet/