poniedziałek, maj 20, 2024
wtorek, 17 marzec 2020 13:27

Daktylowy zawrót głowy

Palma daktylowa Palma daktylowa

Daktyle, łatwo dostępna, pyszna przekąska oraz składnik dań słodkich i wytrwanych. Te małe pyszne i zdrowe owoce rosną na palmach daktylowych uprawianych w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, Półwyspie Somalijskim i w Azji Południowej. Są podstawową żywnością Bliskiego Wschodu i Doliny Indusu od tysięcy lat.

Ze względu na dużą zawartość cukru, a jednocześnie niski indeks glikemiczny, mogą służyć jako słodzik. Są bogate w wartości odżywcze, smaczne i niedrogie.

Czy wiesz, że jeden średniej wielkości daktyl to 20 kalorii, 0g tłuszczu, 5,3g węglowodanów, 4g cukru, 0,6g błonnika i 0,2g białka? 

Węglowodany

Jeden daktyl zawiera nieco ponad 5 gramów węglowodanów, z których większość pochodzi z cukru. Ponadto daktyle smakują tak słodko, ponieważ mają wysoką zawartość fruktozy, która jest dwa razy słodsza niż glukoza. Średni daktyl ma około pół grama błonnika. Zawartość cukru rośnie, a błonnik maleje wraz z dojrzewaniem owoców. Pomimo ich słodyczy, daktyle są, co zaskakujące, pożywieniem o niskim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny daktyli może wynosić od 43 do 55 w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości.

Tłuszcz i białko

Daktyle nie są znaczącym źródłem tłuszczu oraz zawierają minimalną ilość białka.

Witaminy i minerały

Daktyle są dobrym źródłem potasu, magnezu i żelaza. Ponadto daktyle dostarczają sześć niezbędnych witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego i kwasu pantotenowego. Daktyle mają również wysokie stężenie polifenoli, rodzaj przeciwutleniacza, który chroni przed uszkodzeniem komórek, wraz z dobroczynnymi fitoestrogenami.

Korzyści zdrowotne

Mikroskładniki odżywcze i związki roślin w daktylach wiążą się z kilkoma obiecującymi korzyściami zdrowotnymi.

Chroni przed rakiem

Daktyle zawierają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które są związane z zapobieganiem rakowi. Po przetestowaniu wyciągu z daktyli naukowcy odkryli imponującą zdolność usuwania wolnych rodników i aktywność przeciwnowotworową.

Wspiera zdrowie serca

Daktyle dostarczają potasu, niezbędnego elektrolitu dla układu sercowo-naczyniowego. Potas ma dobrze znany wpływ na obniżanie wysokiego ciśnienia krwi. Daktyle mają niską zawartość sodu i dostarczają trochę błonnika. Wszystkie trzy z tych czynników przemawiają za spożywaniem daktyli dla zdrowia serca.

Promuje mocne kości

Magnez w daktylach bierze udział w tworzeniu kości. Niedobór magnezu wiąże się z wyższym ryzykiem osteoporozy. Preferowane jest pozyskiwanie magnezu ze źródeł żywności, a nie z suplementów, ponieważ zmniejsza ono ryzyko toksyczności. Ponadto żelazo z daktyli pomaga w utrzymaniu zdrowych zapasów szpiku kostnego.

Może zmniejszać objawy menopauzy

Izoflawony, powszechnie kojarzone z produktami sojowymi, są rodzajem fitoestrogenów, które pomagają zmniejszyć nieprzyjemne objawy menopauzy. Jeśli chodzi o owoce, daktyle mają najwyższe stężenie izoflawonów. Z tego powodu badane są daktyle pod kątem ich zdolności do zapewnienia naturalnego złagodzenia objawów menopauzy

Pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi

W przypadku stosowania zamiast skoncentrowanych substancji słodzących, takich jak syropy i rafinowane cukry, daktyle nadają słodyczy, nie powodując znacznych skoków poziomu cukru we krwi. Daktyle są również wygodną, ​​przenośną przekąską, która może być przydatna w przypadku nagłego, niskiego poziomu cukru we krwi.