niedziela, czerwiec 16, 2024
środa, 24 kwiecień 2019 20:52

Jak zrobić jogurt kokosowy?

Jogurty od lat kojarzone są z pozytywnym wpływem na zdrowie i wspomaganiem prawidłowego funkcjonowania przemiany materii. Nie wszyscy mogą jednak spożywać krowie mleko, na którym zwykle oparte są receptury jogurtów. Gdzie znajdziemy alternatywę dla klasycznego jogurtu?

W ostatnich latach coraz więcej osób rezygnuje z mleka krowiego z różnych powodów, takich jak nietolerancja laktozy czy przejście na dietę wegańską. W procesie powstawania jogurtu biorą udział bakterie mające dobroczynny wpływ na przemianę materii, pracę przewodu pokarmowego oraz kondycję całego organizmu – Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus i Streptococcus thermophilus. Nie musimy jednak rezygnować z dostarczania ich do organizmu. Alternatywą dla klasycznego jogurtu są jogurty roślinne, do których produkcji również potrzebne są wspomniane bakterie. Pomimo iż w sklepach coraz częściej dostępne są jogurty roślinne, warto się dowiedzieć, jak zrobić jogurt kokosowy w domowych warunkach.

Jogurt roślinny przygotowany na bazie mleka kokosowego zawiera wiele składników odżywczych oraz substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie, których nie znajdziemy w mleku krowim. Mleka roślinne bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, zdrowsze dla organizmu od tych występujących w krowim mleku i nabiale z niego produkowanym. Mleka roślinne wskazane są do spożywania zwłaszcza przez osoby, dla których zdrowia ważne jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Mleko kokosowe ma niskie pH, pozytywnie wpływa więc na zdrowie i samopoczucie osób cierpiących na nadkwasotę, problemy z trzustką, trawieniem, zgagą i wrzodami żołądka – dzięki właściwościom chroniącym ściany żołądka oraz wątrobę.

Produkty z mleka kokosowego są dobrą alternatywą również dla osób uczulonych na soję lub orzechy, które nie mogą spożywać mleka z nerkowców, mleka sojowego, a także migdałowego. Mleko kokosowe jest źródłem minerałów: manganu, fosforu, magnezu, miedzi i selenu, zawiera również lecytynę wspomagającą pracę mózgu, mającą wpływ na koncentrację i pamięć. Jogurt przygotowany na bazie mleka kokosowego to zdrowa, smaczna i bogata w składniki wspierające zdrowie organizmu alternatywa dla klasycznych wyrobów mlecznych.

Jak zrobić jogurt kokosowy?

Jak zrobić jogurt kokosowy? Zadanie to nie jest trudne, wymaga jednak odpowiedniego przepisu, cierpliwości i chwili uwagi. Do przygotowania jogurtu kokosowego możemy wykorzystać specjalne urządzenie: jogurtownicę. Jogurtownica ma za zadanie utrzymywać temperaturę mleka konieczną do przeprowadzenia procesu fermentacji, w którym biorą udział bakterie probiotyczne. Jogurtownica nie jest jednak konieczna do produkcji jogurtu kokosowego w domowych warunkach – wystarczą nam do tego zwykłe słoiczki, na przykład po powidłach.

Do przygotowania jogurtu kokosowego potrzebujemy:

  • tłustego, niesłodzonego mleczka kokosowego (1 litr),
  • kultur bakterii probiotycznych – do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością,
  • cukru trzcinowego (2-3 łyżki).

Mleko kokosowe, zwykle dostępne w puszkach, często rozwarstwia się i po otwarciu puszki widzimy wodę kokosową oraz osadzone na dnie białko. Aby wyrównać konsystencję mleka, przelewamy zawartość puszki do garnka i dokładnie mieszamy powolnymi, lecz zdecydowanymi ruchami. Do mleka dodajemy cukier trzcinowy, wciąż mieszając. Mleko z cukrem podgrzewamy w garnku do temperatury około 50 stopni Celsjusza. Następnie chłodzimy całość do temperatury około 43 stopni, po czym dodajemy kultury bakterii. Mleko z cukrem oraz dodanymi kulturami bakterii przelewamy do jogurtownicy lub dokładnie umytych i wyparzonych słoiczków, które zakręcamy i owijamy dokładnie ręcznikiem albo grubą ścierką, która zapewni stałą temperaturę podczas procesu fermentacji.

Po upływie 8-12 godzin, czyli czasu potrzebnego do rozwoju i namnożenia się w przygotowywanym jogurcie zaszczepionych bakterii probiotycznych, wstawiamy jogurt do lodówki, by umożliwić mu uzyskanie właściwej konsystencji. Gotowy jogurt kokosowy możemy przechowywać w lodówce do tygodnia.

100 gramów gotowego jogurtu kokosowego zawiera około 200 kalorii. Jogurt możemy spożywać w podstawowej formie, dodawać do niego świeże owoce, muesli lub kawałki czekolady.