poniedziałek, kwiecień 22, 2024
piątek, 19 lipiec 2013 11:42

Leasing czy kredyt – jak kupić samochód?

Wielu Polaków kupuje samochody nie za własne pieniądze, ale pożyczając je od banków lub innych instytucji finansowych. Również atrakcyjnym rozwiązaniem w tym zakresie może być leasing, który głównie kojarzy się z firmami, ale jak najbardziej korzystać mogą z niego też osoby prywatne. Co zatem wybrać, gdy potrzebny jest samochód, ale konto świeci pustkami?
Kredyt nie dla każdego

Kredyty samochodowe są przeznaczone dla tych osób, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową, czyli zarabiają stale i na ich konto regularnie trafiają wpływy. Na podstawie przychodów, wydatków i wielu innych czynników bank dokonuje sprawdzenia zdolności kredytowej i na jej podstawie wydaje decyzję. Osoby bez pracy, pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, mające duże zadłużenie, problemy z płatnościami zobowiązań w przeszłości, co odnotowane jest w bazach informacji gospodarczej, prawie zawsze otrzymują decyzje negatywne. Alternatywą jest zapoznanie się z ofertami firm pozabankowych, które oferują kredyty praktycznie dla każdego, kto potrzebuje pieniędzy, ale niestety – dość wysokim kosztem.

Jak wziąć auto w leasing?

Leasing to natomiast specyficzna forma wypożyczenia ruchomości, na przykład samochodu. Nie wymaga ona dużej zdolności kredytowej, odznacza się uproszczoną procedurą, a także można wyleasingować zarówno auta nowe, jak i używane. Leasing opiera się na płatności rat leasingowych za samochód przez określony czas, a następnie, po zakończeniu umowy, samochód można wykupić, ale też po prostu można wziąć inny w leasing, gdy będzie się chciało jeździć kolejnym, lepszym samochodem. Leasing można uzyskać w bankach, a także w firmach leasingowych, które specjalizują się w tego rodzaju usługach.

Dla klienta indywidualnego obie formy są atrakcyjne. Leasing jest lepszy wtedy, gdy nie posiada się wysokiej zdolności kredytowej, natomiast kredyt pozwala na uzyskanie samochodu na własność, podczas gdy w okresie leasingu cały czas należy on do firmy leasingowej, która wypożycza go klientowi za comiesięczną opłatą. jasiekbach http://artykuly.marleny.pl