piątek, marzec 01, 2024
sobota, 10 sierpień 2019 17:28

Twój pierwszy leasing - co musisz wiedzieć?

Leasing dla firmy Leasing dla firmy

Leasing to najbardziej popularna wśród przedsiębiorców forma pozyskiwania środków trwałych do prowadzenia własnej działalności.

Dlatego nawet stawiając pierwsze kroki w biznesie i szukając dogodnej formy finansowania aktywów, potrzebnych do prowadzenia działalności, już na wstępie myślimy o leasingu.

Co zatem warto wiedzieć o leasingu?

Słowo leasing pochodzi od angielskiego słowa to lease, czyli w tłumaczeniu na polski „nająć”. Firma udzielająca leasingu zakupuje w naszym imieniu mienie, a następnie nam je wynajmuje.

My płacimy opłatę wstępną, a potem w ratach płacimy za najem tego sprzętu. Po ukończeniu umowy leasingu możemy wykupić na własność przedmiot leasingu nawet za 1% jego wartości.

Jakie wyróżniamy rodzaje leasingu?

Oferta leasingu jest skierowana do przedsiębiorców prowadzących każdy rodzaj działalności gospodarczej. Praktycznie już po zarejestrowaniu działalności masz możliwość leasingu firmowego. Najbardziej popularną formą najmu jest leasing operacyjny i leasing finansowy.

Leasing operacyjny jest najczęściej wybierany przez leasingobiorców. W tej formie leasingu przedmiot leasingowany jest własnością leasingodawcy, a przedsiębiorca opłaca comiesięczne raty za jego wynajem. Po upływie umowy leasingowej można przedmiot leasingu wykupić od leasingobiorcy lub wziąć nowy sprzęt w leasing.

Leasing finansowy przypomina nieco kredyt. Kiedy bierzemy przedmiot leasingu w leasing finansowy, wtedy on staje się naszą własnością i spłacamy tzw. raty leasingu.

Te dwie formy leasingu różnią się cesją własności środka trwałego, płatnością VAT-u oraz sposobem jego rozliczania w kosztach uzyskania przychodu.

W operacyjnym możemy odliczyć sobie raty leasingu oraz VAT od dochodów firmy. W drugim amortyzację przedmiotu, jako mienia firmy oraz odsetki od kapitału spłacanych rat leasingu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze leasingu?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze firmy leasingowej, sprawdźmy ofertę kilku najbardziej zaufanych firm w tym sektorze i zwróćmy uwagę na:

  • Jaką wysokość wkładu początkowego przedmiotu leasingu wymaga dana firma?
  • Oprocentowanie leasingu
  • Jakie dokumenty należy złożyć?
  • Jaka jest ewentualna kwota wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy?
  • Długość umowy leasingowej
  • Jak długo trwa czas trwania wszystkich formalności związanych z udzieleniem leasingu?

Co mogę wziąć w leasing?

W leasing można wziąć niemalże każdy środek trwały, potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej. Lista jest dość długa. Niemniej jednak decydując się na taką formę finansowania naszej inwestycji, warto jeszcze spojrzeć na to, czy wybrana przez nas instytucja leasingowa podejmie się jej finansowania.

Firmy leasingowe zazwyczaj specjalizują się w konkretnych środkach trwałych, które mogą być przedmiotem leasingu. Jedne finansują tylko samochody i maszyny, drugie zaś np. nieruchomości. Na rynku są też takie firmy, u których w najem możemy wziąć sprzęt biurowy, a nawet meble do biura. Istnieją też takie instytucje finansowe, które operują w dość szerokim zakresie i są bardzo pod tym względem elastyczne.

Dlatego decydując się na daną Instytucję leasingową, weź pod uwagę profil działalności swojej firmy oraz kierunek dalszego rozwoju. Abyś w przyszłości mógł z nią sfinansować również inne Twoje inwestycje. Dzięki temu jako jej stały klient masz w przyszłości szanse na pewne przywileje i rabaty w spłacie kredytu leasingowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://leasingpolski.pl.