sobota, lipiec 13, 2024
czwartek, 03 styczeń 2013 16:08

Czy można wierzyć w Rogatego Boga?

Uznawany jest za jeden z dwóch głównych bóstw, przynależnych do wierzeń neopogańskich lub Wicca. Ma reprezentować męską część dwoistego systemu teologicznego i, jak większość dziwnych stworów, jest mocno demonizowany przez Kościół Katolicki. Czym jest Rogaty Bóg?

Ściśle wiąże się go z naturą, jakąś dziwną dzikością lub wręcz dziczą, a także popędem seksualnym, instynktami, łowiectwem czy cyklem życia. Jego wizerunek jest dosyć specyficzny: przedstawiany jest przy pomocy rozmaitych portretów, jednak jedno co jest pewne, to jego odwieczne posiadanie rogów. Mają one symbolizować zjednoczenie się boga i zwierzęcia lub boga i człowieka (tych określeń używa się zamiennie). Wielu wyznawców Wicca wiąże go z podobnymi bóstwami wywodzącymi się z: mitologii greckiej (Pan), celtyckiej (Cernunnos), rzymskiej (Faun) czy hinduskiej (Pashupati).

Uznaje się, że Rogaty Bóg powstał na wiele wieków wcześniej niż sama religia Wicca – już w średniowieczu był czczony przez pan-europejskie kulty wiedźm. Jego upadek i zejście do podziemnego światka wierzeń nastąpił wraz z jego zdemonizowaniem i uznaniem przez Kościół za wizerunek szatana.