W wielu krajach tworzy się coraz bardziej zaawansowane linie kolejowe, dzięki którym możliwe jest osiąganie wielkich prędkości. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się najszybszym pociągom na świecie.
Maglev MLX01 - 603 km/h
Na chwilę obecną rekordzistą w tej japoński pociąg Maglev MLX01. W 2015 roku przekroczył on jako pierwszy pociąg w historii granicę 600 km/h. Kilka dni wcześniej był bliski tej linii, gdyż uzyskał 590 km/h. Działo się to jednak nie na regularnej linii, lecz specjalnym torze testowym. Maglev stanowi specjalny pojazd w naszym zestawieniu, gdyż aktualnie jest on finalnym dziełem projektowanej w Japonii od lat 70. ubiegłego wieku kolei elektromagnetycznej. Wytworzone na trasie pole magnetyczne powoduje, że pociąg wręcz lewituje kilkanaście centymetrów nad torami. Dzięki temu może osiągać olbrzymie prędkości. W założeniu pierwsza trasa z wykorzystaniem tej jednostki ma biec między Tokio a Nagoją. Odcinek o długości 286 km ma być pokonany w zaledwie 40 minut, co byłoby dwukrotnie szybsze niż z zastosowaniem obecnego pociągu Shinkansen. Następnie linia ma być wydłużona do Osaki. Pociąg ten ma poruszać się z prędkością nieco ponad 500 km/h po trasie składającej się z ponad 90% z tuneli.
TGV - 574,8 km/h
Francuski TGV to dziś najszybszy konwencjonalny pociąg na świecie. W kwietniu 2007 roku na torze testowym rozpędził się do prędkości 574,8 km/h. TGV to projektowana i rozwijana już od lat 60. sieć szybkich kolei, która oficjalnie uruchomiona została w 1981 roku. Wtedy to otwarto linię Paryż - Lyon. Z czasem została ona poszerzona o kolejne trasy. Choć TGV V150 osiągnął tak wysoką prędkość, to jednak na co dzień składy TGV podróżują do 320 km/h. Z przeprowadzonych badań wynika, że wprowadzenie pociągów tej klasy wpłynęło na ożywienie gospodarcze wielu francuskich regionów. Jako ciekawostkę można podać, że w latach 90. pociąg ten dwukrotnie gościł w naszym kraju.
Transrapid - 501 km/h
Na trzecim stopniu podium znajduje się obecnie chiński pociąg Transrapid. Także i tutaj mamy do czynienia z koleją magnetyczną. System ten rozwijany jest zarówno w Chinach, jak i Niemczech. To właśnie w Państwie Środka w listopadzie 2003 roku Transrapid osiągnął prędkość nieco ponad 500 km/h. Podczas normalnej jazdy może on poruszać się z prędkością ponad 430 km/h, a do 350 km/h rozpędza się w czasie zaledwie 2 minut. Otwarta w styczniu 2004 roku Transrapid Szanghaj stała się pierwszą na świecie komercyjną linią kolei magnetycznej na świecie. Posiada ona obecnie nieco ponad 30 km długości i składa się z 2 stacji. Średnia prędkość na całej trasie wynosi od 225 do 250 km/h.
Fuxing Hao CR400AF/BF - 420 km/h
Na kolejnym miejscu znajduje się chiński pociąg Fuxing Hao CR400AF/BF. W 2016 roku dwa egzemplarze minęły się na torze testowym z prędkością po 420 km/h. Model ten wszedł do eksploatacji w sierpniu 2016 roku. Obecnie pod względem regularnych prędkości jest najszybszym konwencjonalnym pociągiem na świecie. Zazwyczaj na wybranych trasach rozpędza się do 350 km/h, przez co jest o 30 km szybszy niż TGV. Wykorzystywany jest na liniach obsługiwanych przez China Railway High-speed. Można nim odbyć podróż między Pekinem a Szanghajem czy też Pekinem a Hongkongiem.