piątek, czerwiec 21, 2024
piątek, 17 maj 2024 19:14

Domowe biuro do pracy zdalnej. Jak je urządzić?

Domowe biuro do pracy zdalnej. Jak je urządzić? Domowe biuro do pracy zdalnej. Jak je urządzić? Mat. Prasowe

Aranżacja domowego biura do pracy zdalnej nie zawsze jest łatwa. Powinno znaleźć się w nim wygodne biurko, ergonomiczny fotel, a także sprzęt o odpowiednich parametrach technicznych. Ważny jest także spokój, dlatego biuro powinno być ciche i wydzielone od innych pomieszczeń. W wielu domach problemem jest jednak brak oddzielnego pokoju na biuro, dlatego miejsce do pracy trzeba wydzielić w inny sposób. Jeśli pracujesz zdalnie i chcesz mieć swój kącik do pracy, sprawdź, jak urządzić funkcjonalne biuro w domu.

 

Biuro wydzielone za pomocą regału

Domowe biuro można urządzić w części większej sypialni lub w salonie. Można wydzielić je za pomocą regału, który po ustawieniu w poprzek pomieszczenia zastępuje niewielką ściankę. Regał może służyć zarówno do przechowywania segregatorów z dokumentami i branżowych książek, jak i do ustawienia pamiątek, kwiatów doniczkowych i książek czytanych w wolnym czasie. Dzięki temu w jednej części pomieszczenia znajduje się kącik do pracy, a w drugiej przestrzeń wypoczynkowa. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze zwłaszcza w pokojach wąskich i długich.

Biuro za ścianą z płyt PCV

W większych salonach lub pomieszczeniach wielofunkcyjnych można pokusić się o wydzielenie biura za pomocą ścianek z płyt PCV. Płyta PCV może być przezroczysta lub mieć jasny, mleczny kolor, dlatego jej wstawienie nie zaburza spójności aranżacji, a jedynie ogranicza dopływ dźwięków do miejsca pracy. Zamykane biuro wydzielone lekkimi ściankami zapewnia więcej spokoju podczas wykonywania różnych obowiązków lub prowadzenia rozmowy z klientem. W płycie można wstawić drzwi, dlatego z jej pomocą tworzy się domowe biuro podobne do pokojów wydzielanych w biurowcach na otwartych przestrzeniach.

 

Biuro na antresoli

Jeśli mieszkanie ma odpowiednią wysokość, można wykonać w nim antresolę. Antresola zapewnia więcej prywatności podczas pracy, gdy w domu są inni domownicy. Na biuro do pracy zdalnej z reguły nie trzeba wydzielać dużej przestrzeni, dlatego do budowy antresoli nie potrzeba dużej ilości materiałów o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu koszty stworzenia biura są przystępne. Podłogę i prowadzące na antresolę schody można stworzyć z drewna, które z powodzeniem utrzyma ciężar biurka, fotela i osoby korzystającej z przestrzeni wydzielonej do pracy.

Składane biurko do pracy w salonie

Osoby pracujące w trybie hybrydowym i niepracujące zdalnie każdego dnia, nie muszą decydować się na tworzenie klasycznego biura. W zupełności wystarczy im do pracy składane biurko zamontowane na ścianie w salonie, sypialni lub kuchni. Dzięki niemu w dni, w które wykonuje się zadania z domu, można usiąść przy wygodnym biurku, z kolei w pozostałych dniach dodatkowy mebel nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu pomieszczeń. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze również w niewielkich mieszkaniach, w których wnętrza pełnią kilka różnych funkcji.

Ergonomiczny fotel to podstawa

Bez względu na to, gdzie wydzieli się przestrzeń na domowe biuro i jaka będzie jego powierzchnia, ważnym aspektem jest ergonomia pracy. Powinno się o nią dbać z uwzględnieniem zagrożeń związanych z pracą siedzącą. Każda osoba pracująca przy komputerze powinna mieć ergonomiczny fotel, który chroni kręgosłup przed uszkodzeniami i nie dopuszcza do przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała. Fotel ergonomiczny ma możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia i wysokości siedziska. Ponadto fotel może mieć podłokietniki, zagłówek i poduszkę na wysokości kręgosłupa lędźwiowego, które chronią przed bólem pleców po długim siedzeniu.