wtorek, 24 listopad 2020 10:03

Gdzie kupić prawdziwy automat i dlaczego?

Popularność gier hazardowych w Polsce jest relatywnie duża. Niestety polskie prawodawstwo jest bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o gry jednoręki bandyta. O ile samo posiadanie automatów hazardowych nie jest nielegalne, to wykorzystywanie ich wiąże się z poważnymi restrykcjami i konsekwencjami.

Mimo wszystko, w Polsce jest wiele firm, które dostarczają automaty do gier hazardowych. Zanim w życie weszła ustawa hazardowa, takie firmy były bardzo popularne i oferowały stawianie automatów do różnych lokali, w tym barów, hoteli, kiosków, a także dowolnych lokali publicznych. Takie firmy brały na siebie całą odpowiedzialność obsługi maszyny, właściciel lokalu dbał jedynie o odpowiednie zabezpieczenie i umożliwienie codziennej eksploatacji jednorękiego bandyty. Model rozliczania się z właścicielami takich miejsc mógł być dwojaki. W pierwszej opcji firma rozliczała się, płacąc czynsz za użyczenie miejsca do podłączenia automatu. W takich okolicznościach właściciel dostawał stałe, comiesięczne wynagrodzenie niezależnie od przychodów, jakie generował automat. Był jednak także drugi model biznesowy. Firma dostarczająca automat hazardowy rozliczała się z właścicielem lokalu na zasadzie określonego procentu od wygenerowanego obrotu. Niewątpliwie była to bardziej ryzykowna forma rozliczenia dla właściciela lokalu, jednak w przypadku generowania dużych obrotów, mógł on o wiele więcej zarobić. Brał jednak na siebie ryzyko, że obroty będą niskie, co wiązało się także z niskimi zarobkami.

 

Jak działały firmy dostarczające automaty do gier hazardowych?

Firmy tego typu działały na zasadzie koncesji udzielanej przez odpowiednie instytucje rządowe. Procedura ubiegania się o taką koncesję była niesamowicie czasochłonna i mogła trwać miesiącami. Jednocześnie była dość skomplikowana od strony prawnej, a późniejsze utrzymanie koncesji wiązało się z koniecznością przestrzegania restrykcyjnych przepisów. Wiązały się one między innymi z tym, że automaty musiały być lokowane w odpowiednio dużej odległości od szkół, kościołów, a także nie mogły być reklamowane. Za złamanie prawa w tym zakresie groziła nawet utrata licencji. Legalnie działające firmy hazardowe musiały także liczyć się z koniecznością płacenia ogromnych danin na rzecz skarbu państwa. Podatki od obrotu na jednorękich bandytach mogły wynosić nawet kilkadziesiąt procent, co nie uwzględniało nawet podatku dochodowego. Był to więc ogromny odsetek od obrotu. Taki stan rzeczy spowodował, że szybko wytworzyła się na tym niszowym rynku szara strefa, która przez lata była zwalczana na różne sposoby przez służbę celną.

Czy dzisiaj można kupić jednorękiego bandytę?

Po wejściu w życie ustawy hazardowej bardzo dużo się zmieniło. Firmy, które kiedyś legalnie mogły zajmować się tworzeniem salonów gier oraz wstawiać automaty do punktów usługowych potraciły koncesję, które przejęło na zasadzie monopolu kilka firm państwowych. Wydane wcześniej licencje przestały być odnawiane, co sprawiło, że automaty do gier hazardowych stały się w Polsce nielegalne. Dotyczy to automatów znanych z tradycyjnych salonów gier obecnych niemal w każdym polskim mieście i miasteczku. Niektóre punkty nadal są legalne i udaje im się omijać prawo, ale aktualne prawodawstwo docelowo dąży do tego, aby zlikwidować wszystkie prywatne salony gier. Legalne pozostaną tylko automaty, które działają na zasadzie koncesji udzielanej profesjonalnym kasynom. Oznacza to, że z rynku finalnie znikną wszystkie automaty o niskich wygranych. Warto jednak pamiętać, że sytuacja prawna w Polsce w tym zakresie jest niestabilna i wiele salonów gier mimo wszystko nadal funkcjonuje.

Czy da się ominąć prawo i posiadać automat do gry?

Wiele punktów zaczęło omijać polskie prawodawstwo poprzez tworzenie zdalnych punktów, w których można zagrać na automatach z poziomu komputera. Oficjalnie nie gra się tam o pieniądze, tylko o krypto waluty, które można na miejscu jedynie kupić. Fizycznie gracz nie korzysta z automatu, a z komputera na zasadzie takiej, jakby korzystał z kawiarenki internetowej. Pozwala to wymknąć się polskiemu prawodawstwu, lecz taki proceder nadal balansuje na granicy legalności.

Czy można więc kupić grę jednorękiego bandytę?

Wszystkie powyższe sytuacje dotyczą zakupu i użytkowania jednorękich bandytów w celach zarobkowych. Nie dotyczy to jednak zakupu jednorękich bandytów do celów prywatnych. Samo posiadanie automatu hazardowego nie łamie żadnych przepisów prawa. Można nimi legalnie handlować, a także je posiadać, a prawo łamie się dopiero wtedy, gdy używa się ich do organizowania gier hazardowych, na które trzeba mieć odpowiednią licencję. W praktyce oznacza to, że zarówno na portalach ogłoszeniowych, jak i portalach aukcyjnych dostępnych jest wiele ofert kupna automatów do gier, które kiedyś służyły w salonach gier, a nawet w kasynach. Niekiedy są to wysłużone automaty, a czasem nowe maszyny w idealnym stanie. Nie ma problemu z zakupem w pełni sprawnego automatu, który można normalnie skonfigurować, aby działał na normalnych zasadach, tak jak w tradycyjnym punkcie gry. Biorąc pod uwagę, ile punktów w ostatnich latach zostało zlikwidowanych, takich automatów do kupienia jest na rynku cała masa i to w dość atrakcyjnej cenie.

Warto kupić taki automat, nawet jeśli nie do gry, to chociażby do ozdoby lokalu usługowego, sklepu, baru lub hotelu. Może on stanowić ciekawy element wystroju wnętrza i nadawać lokalowi atrakcyjnego wyglądu. Można go także wykorzystać do organizowania rekreacyjnych gier losowych, które nie będą grą o pieniądze, czyli nie będą kwalifikowały się, jako gry hazardowe.

© 2013-2020 by SN2.EU