wtorek, 13 październik 2020 11:58

Regis Philbin: „najciężej pracujący człowiek show-businessu

Wielu z nas marzy o bogactwie i sławie. Istnieje wiele dróg prowadzących do tego celu. Jedni wykorzystują do tego swój niesamowity talent, inni niezwykle ciężko pracują na swój sukces finansowy, jeszcze inni próbują szczęścia w grach losowych, regularnie odwiedzając Vulkan Vegas, czy inne ulubione kasyno internetowe.

 

W naszej serii artykułów o ludziach sukcesu, tym razem przybliżymy Wam postać, której biografia być może zainspiruje Was do działania, podjęcia ryzyka i realizacji swoich marzeń. Oto historia życia Regisa Philbina, osobowości telewizyjnej znanej między innymi z teleturnieju „Who Wants to Be a Millionaire” i porannego programu „Live!”.

Kim był Regis Philbin?

Urodzony w Nowym Jorku w 1931 roku znany gospodarz talk show Regis Philbin dorastał w Bronksie i uczęszczał do University of Notre Dame. Pracował w różnych programach telewizyjnych, prowadził m.in. poranny talk-show Live with Regis and Kelly. Philbin był również gospodarzem teleturnieju Who Wants to Be a Millionaire? (w Polsce znanego jako Milionerzy).

Wczesna kariera zawodowa

Regis Francis Xavier Philbin urodził się 25 sierpnia 1931 roku w Nowym Jorku w irlandzkiej rodzinie katolickiej. Był najstarszym synem Franka i Florencji Philbinów i dorastał w Bronksie.

Po ukończeniu studiów na University of Notre Dame w 1953 roku, Philbin służył w Marynarce Wojennej USA. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął karierę telewizyjną w Hollywood.

Przełom w jego życiu zawodowym nastąpił po tym, jak zaczął pisać wiadomości i komentarze sportowe. Stopniowo wzmocnił swoją pozycję również jako autor reportaży radiowych i telewizyjnych. 

Jego pierwszy talk show, The Regis Philbin Show, nadawany w KGTV-TV w San Diego, dał początek obecnie rozpowszechnionemu stylowi „host chat”. Philbin zaczynał każdy program dzieląc się własnymi obserwacjami i angażując publiczność. W talk-show zatytułowanym Philbin's People omawiał bieżące kwestie z popularnymi celebrytami.

Talk Show Superstar

Philbin przejął obowiązki Steve'a Allena prowadzącego The Steve Allen Show, a w 1967 roku zyskał sławę jako „pomocnik” w The Joey Bishop Show. Mimo, że była to wspaniała okazja, Philbin nie czuł się dobrze w tej roli. Ciągle czuł się sfrustrowany i upokarzany przez gwiazdę spektaklu, gdyż artysta często opowiadał żarty kosztem Philbina. Potem w jego życiu nastąpiło siedem pełnych sukcesów lat w roli prowadzącego program A.M. Los Angeles. Ciężka praca zaowocowała nagrodą Emmy przyznaną za The Regis Philbin Show.

Philbin przez trzy lata był gospodarzem porannego show Temp w KHJ-TV w Los Angeles, a także pracował przy dwóch teleturniejach dla ABC (The Neighbors i Almost Anything Goes). Był również gospodarzem The Regis Philbin Show.

W 1983 roku dołączył do Cindy Garvey w The Morning Show, ale program nie wypadł dobrze w rankingach. Garvey została zastąpiona przez Kathie Lee Gifford w 1985 roku, a program zmienił nazwę na Live! With Regis and Kathie Lee. Ten duet sprawił, że show odniósł sukces. Philbin otrzymał siedem nominacji do nagrody Emmy po rozpoczęciu swojej długiej kariery w programie.

Gospodarz teleturnieju

W 1999 roku Philbin zaczął prowadzić najwyżej oceniany teleturniej w historii, transmitowany w godzinach największej oglądalności. Nosił on tytuł Who Wants to Be a Millionaire (w Polsce był on nadawany pod nazwą Milionerzy).

Jego zwrot “Is that your final answer?” („Czy to twoja ostateczna odpowiedź?”) na stałe wszedł do popkultury, a on sam zainspirował konkurencyjne stacje do wykorzystania koniunktury i nadawania teleturniejów w godzinach największej oglądalności. W lutym 2000 roku Philbin zawarł umowę z The Walt Disney Company, właścicielem sieci telewizyjnej ABC, co sprawiło, że jego roczna pensja za prowadzenie programu Who Wants to Be a Millionaire wzrosła do rekordowej kwoty 20 milionów dolarów – najwyższego wynagrodzenia, jakie kiedykolwiek otrzymywał gospodarz teleturnieju. W następnym roku jako wyraz uznania otrzymał nagrodę Daytime Emmy.

Późniejsza działalność zawodowa

Philbin odniósł ogromny sukces jako gospodarz teleturnieju Milionerzy, a po odejściu Kathie Lee Gifford w 2000 roku jego popularność jako prowadzącego talk-show jeszcze wzrosła. Po szeroko nagłośnionych poszukiwaniach nowego współgospodarza programu, w lutym 2001 roku Philbin przedstawił nową prowadzącą – aktorkę Kelly Ripa. Program zmienił wówczas nazwę na Live! With Regis and Kelly. W tym samym roku Philbin zdobył nagrodę Daytime Emmy za osiągnięcia w roli gospodarza talk show.

W 2004 roku Philbin pobił rekord Guinnessa za czas spędzony przed kamerą – było to łącznie 15 188 godzin. W 2008 roku otrzymał kolejną nagrodę Daytime Emmy, tym razem za całokształt twórczości. W następnym roku zapowiedział, że zrezygnuje z obowiązków gospodarza, by poddać się operacji wymiany stawu biodrowego.

Po wystąpieniu choroby wieńcowej wywołanej wysokim poziomem cholesterolu, Philbin podjął się roli rzecznika American Heart Association. W 1993 roku, po przeprowadzonym zabiegu angioplastyki, Philbin nagrał wideo z treningiem: Regis: My Personal Workout.

W lipcu 2013 roku ogłoszono, że 81-letni Philbin powróci na mały ekran jako gospodarz Crowd Goes Wild, programu sportowego na nowym kanale FOX Sports 1. Pomimo tego, że z programem wiązano duże nadzieje, został on zdjęty z ekranu w kwietniu 2014 roku.

W lipcu 2015 roku Philbin pojawił się w jednym z odcinków programu TODAY, zanim zdradził, że dołączy do porannego show jako stały współpracownik. „Regis wnosi swój legendarny urok i poczucie humoru za każdym razem, gdy odwiedza TODAY”, powiedziała współproducentka Tammy Filler. „Jego energia jest zaraźliwa, a kiedy Regis jest w pobliżu, nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.”

Życie osobiste

Philbin był żonaty z Kay Faylan w latach 1955-68; małżeństwo miało dwoje dzieci: Amy (ur. w 1961 r.) i Daniela (ur. w 1967 r.). W 1970 roku Philbin ożenił się z Joy Senese. Mieli dwie córki: Joannę (ur. w 1973 r.) i Jennifer (ur. w 1974 r.). Joy często współpracowała przy programie Live!, a zarazem prowadziła własny program na temat dekoracji wnętrz pod nazwą Haven.

Śmierć

Philbin zmarł śmiercią naturalną 24 lipca 2020 roku.

© 2013-2020 by SN2.EU