wtorek, 20 marzec 2018 09:28

Pediatra – w jakich przypadkach iść z dzieckiem do lekarza?

Dzieci chorują przez cały rok, ale najwięcej przypadków infekcji można zaobserwować od jesieni do późnej wiosny. To wtedy maluchy spędzają prawie cały swój czas w zamkniętych pomieszczeniach – w przedszkolach i szkołach. Dla rodziców oznacza to korzystanie z opieki medycznej o każdej porze, również w godzinach nocnych, dlatego warto znaleźć pediatrę, którego gabinet jest czynny przez całą dobę. W przypadku których chorób dziecka należy szybko skorzystać z porady lekarskiej.

 

Silne infekcje: wirusowa i bakteryjna

Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu pediatry może być silna infekcja wirusowa lub bakteryjna. Dzieci najczęściej są narażone na zachorowanie na grypę, która atakuje nagle i przenosi się drogą kropelkową. Choroba ta objawia się bólem mięśni, osłabieniem i wysoką gorączką, która rośnie z godziny na godzinę i może dojść nawet do 41 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko boli głowa, ma światłowstręt, a termometr pokazuje 39 stopni, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Inną, bardzo popularną chorobą w przedszkolach i szkołach jest angina. Rozpoznaje się ją po silnym bólu gardła oraz ropnych czopach umiejscowionych na migdałkach. Można je zauważyć, oglądając gardło dziecka pod światło lub z użyciem latarki. Przy podejrzeniu anginy warto szybko znaleźć lekarza, a najlepszy będzie pediatra. 24h Kraków (jak i każde inne, większe miasto) obfituje w przychodni, które są czynne przez całą dobę. Możliwe jest zatem uzyskanie szybkiej pomocy dla dziecka.

Zatrucie pokarmowe

Pomoc medyczna będzie potrzebna również, jeśli dziecko dozna zatrucia pokarmowego. Do charakterystycznych objawów należy ból brzucha, gorączka, biegunka oraz nudności i wymioty. Przed wizytą warto zastanowić się, co dziecko jadło dzień wcześniej, by móc wskazać ewentualną przyczynę zatrucia. Można również porozmawiać z maluchem, by mieć pewność, że w przedszkolu czy w szkole nie poczęstował się jedzeniem od innego dziecka. Pediatra przepisze lekarstwa i być może zaleci podawanie elektrolitów, przeciwdziałających odwodnieniu. By nie tracić czasu, wizytę u lekarza można zamówić przez Internet na przykład na stronie www.lekarzobok.pl.

Każde dziecko przejdzie kilka poważnych chorób, zanim w pełni wykształci się jego układ odpornościowy. Rozprzestrzenianiu się infekcji sprzyja przebywanie w grupie i dzielenie się zabawkami, czy jedzeniem. Warto obserwować swoją pociechę i w przypadku, gdy pogarsza się jej samopoczucie, wybrać się do lekarza, by zapewnić maluchowi szybką konsultację medyczną i pomoc.

Czytany 221 razy

Razem przez życie

  • 1