wtorek, kwiecień 16, 2024
piątek, 25 styczeń 2013 18:15

Czy najdalej na północ leży...Norwegia? + Video

Zima, noc i spokój. Trzy pierwsze skojarzenia na hasło: „Norwegia!”. Właściwie niewiele wiemy o tym kraju – kto rządzi: prezydent czy król? Jaki jest jej status – należy czy dopiero kandyduje do Unii Europejskiej? Takich pytań jest wiele i chyba czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości,
szczególnie, że wypadałoby znać kraj, który wcale nie leży jakoś strasznie daleko od Polski...

Reniferowa geografia
Norwegia jest krajem północnoeuropejskim, leżącym na Półwyspie Skandynawskim. Posiada dostęp do trzech mórz: Północnego, Norweskiego oraz Barentsa. Graniczy z trzema państwami – Szwecją, Finlandią oraz Rosją. Wbrew powszechnej opinii, na terenie Norwegii panuje klimat umiarkowany, na co wpływa ciepły Prąd Północnoatlantycki. Dzięki zasięgowi pod samo koło podbiegunowe, z terytorium tego kraju możemy obserwować niezwykle barwne zjawisko zwane zorzą polarną.

Statyczna polityka
Norwegia oficjalnie jest uznawana za monarchię konstytucyjną, na której czele obecnie stoi król Harald V. Na podstawie konstytucji z 17 maja 1814 r. król posiada szerokie kompetencje, w tym między innymi wybiera Radę Państwa (tworzy ją siedmioro członków, a na jej czele stoi premier), egzekwuje podatki, mianuje wszystkich urzędników (cywilnych, kościelnych, wojskowych) oraz jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Władza wykonawcza należy do jednoizbowego parlamentu Stortingu, w którym znajduje się 169 deputowanych. Dzieli się on na dwa wydziały Lagting i Odelsting.

Zorzane ogóły
Norwegia posiada jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie, w dodatku wyjątkowo ciekawą, bo zbudowaną z samych fiordów. Równie interesujący jest tytuł hymnu narodowego, który w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Tak, kochamy ten kraj” („Ja, vi elsker dette landet”). A co z pytaniem zawartym w tytule? Niestety, Norwegia zajmuje jedynie jedno z wielu miejsc w rankingu państw najdalej wysuniętych na północ, oddając pierwszeństwo m.in. Islandii czy Danii (posiadającej we władaniu Grenlandię). Nikogo nie zdziwi fakt, że językiem urzędowym jest norweski, jednak mało osób wie, że obowiązującą walutą jest korona norweska, dzieląca się na 100 Øre.

Media