piątek, czerwiec 21, 2024
poniedziałek, 20 maj 2024 16:43

Niezwykłe zjawisko na niebie - meteor nad Europą

meteor nad Europą meteor nad Europą pixabay

W sobotni wieczór mieszkańcy Portugalii i Hiszpanii mieli okazję być świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego. Niebo rozświetliła neonowo-niebieska kula ognia, która na kilka sekund zamieniła noc w dzień. To spektakularne wydarzenie, choć trwało tylko siedem sekund, zostało udokumentowane przez liczne nagrania, które szybko obiegły świat za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Czego się dowiesz?

1. Jakie zjawisko obserwowano w sobotę wieczorem nad Europą?
2. Jakie kolory miał meteor widziany nad Portugalią i Hiszpanią?
3. Skąd, według Europejskiej Agencji Kosmicznej, pochodził meteor?
4. Jaką prędkość osiągnął meteor przelatujący przez atmosferę?
5. Czy fragmenty meteorytu dotarły na powierzchnię Ziemi?

Skąd wziął się ten niezwykły meteor?

Zdaniem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) obserwowany obiekt to fragment komety, który oderwał się i przemknął przez ziemską atmosferę na wysokości około 56 kilometrów, poruszając się z prędkością 2735 kilometrów na godzinę. Astronom Josep María Trigo, w rozmowie z hiszpańską gazetą "El Pais", zasugerował, że meteor mógł mieć średnicę od 20 do 30 centymetrów. Choć informacje o spadających fragmentach w Viseu (Portugalia) pojawiły się w mediach, ESA uznała za mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek kawałki dotarły na powierzchnię Ziemi.

Dlaczego meteory są ważne dla nauki?

Meteory i meteoryty są dla naukowców cennym źródłem informacji o wczesnych etapach Układu Słonecznego. Kiedy takie obiekty przechodzą przez atmosferę ziemską, mogą ujawnić wiele o swoim pochodzeniu oraz o procesach zachodzących w kosmosie. Obserwacje meteorów, jak ten widziany nad Portugalią i Hiszpanią, dostarczają naukowcom danych, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu naszego kosmicznego sąsiedztwa.

To zjawisko raz jeszcze przypomniało o dynamicznym i nieprzewidywalnym charakterze naszego wszechświata, a każde tego typu wydarzenie przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i amatorów astronomii, dając im niepowtarzalną okazję do obserwacji i nauki.

Więcej w tej kategorii: « Powodzie w Rosji i Kazachstanie