poniedziałek, maj 20, 2024
poniedziałek, 15 kwiecień 2024 18:53

Kryzys koralowców w obliczu zmian klimatycznych

masowe wybielanie koralowców masowe wybielanie koralowców pixabay

Według najnowszych raportów Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), obserwujemy czwarte globalne zjawisko masowego wybielania koralowców, które jest wywołane rekordowymi temperaturami wód oceanicznych. To zjawisko, gdzie koralowce tracą swoje barwy i mogą umierać, ma poważne implikacje dla ekosystemów morskich oraz dla gospodarek zależnych od morza, generujących rocznie tryliony dolarów.

Czego się dowiesz?

1. Jakie są przyczyny czwartego globalnego zjawiska masowego wybielania koralowców?
2. Jakie są potencjalne skutki masowego wybielania koralowców dla ekosystemów morskich i gospodarek?
3. Kto przeprowadził badania nad wpływem globalnego ocieplenia na Wielką Rafę Koralową?
4. Jakie są nadzieje na przetrwanie koralowców w głębszych warstwach wodnych?
5. Jakie działania mogą pomóc w ochronie koralowców przed skutkami globalnego ocieplenia?

Wpływ zmian klimatycznych na ekosystemy morskie

Koralowce, które wyglądają malowniczo na zdjęciach, w rzeczywistości są poważnie zagrożone. Naukowcy z całego świata, w tym z USA, Australii, Kenii i Brazylii, z zaniepokojeniem obserwują, jak podwyższona temperatura wód wpływa destrukcyjnie na te wrażliwe ekosystemy. Dr Neal Cantin z Australijskiego Instytutu Nauk Morskich podczas badań nad Wielką Rafą Koralową w lutym tego roku zaobserwował ekstremalne poziomy wybielania koralowców w całym Parku Morskim. Badania te wskazują na możliwość masowego umierania koralowców w najbliższej przyszłości.

Nadzieje na przetrwanie w głębszych wodach

Pomimo ponurych prognoz, pewne badania dostarczają odrobiny nadziei. Odkryto, że korale znajdujące się na większych głębokościach, między 30 a 50 metrami pod powierzchnią oceanu, są w stanie przetrwać dłużej niż te w płytszych wodach. Jennifer McWhorter z NOAA, która współprowadziła badania z Uniwersytetem w Exeter, stwierdza, że głębsze warstwy oceanu mogą oferować schronienie koralom, nawet jeśli temperatura wody wzrośnie o 3°C względem epoki przedindustrialnej. Jednak wszyscy naukowcy podkreślają, że musimy przygotować się na trwałe zmiany w rafach koralowych i że pojedyncze projekty restauracji nie są w stanie ochronić globalnych populacji koralowców. Tylko szybka i globalna redukcja emisji gazów cieplarnianych, które ograniczają ocieplanie się oceanów, może zagwarantować przetrwanie chociaż części raf koralowych.