środa, 12 wrzesień 2012 11:50

Największy kraj Ameryki Płd? Brazylia!

Co wiecie o Brazylii? Prawdopodobnie niewiele, chyba, że się nią interesujecie. Państwo to jest generalnie znane głównie z tandetnych oper mydlanych i karnawału. Dziś jednak pokażemy, że to nie tylko królestwo tasiemców, ale także miejsce warte poznania.
Geografia, mili państwo!
Brazylia jest państwem znajdującym się w Ameryce Południowej, ze stolicą w Brasilii. Jest piątym państwem na świecie pod względem liczby ludności, jednak gęstość zaludnienia wynosi jedynie 23 osoby na kilometr kwadratowy. Jest uznana za największe państwo na kontynencie południowoamerykańskim – zajmuje blisko połowę powierzchni całej Ameryki Południowej. To właśnie na terenie tego kraju znajduje  się Amazonka. Brazylia graniczy z dziesięcioma państwami: Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem i Wenezuelą.

Co tam Panie w polityce?
Brazylia jest przedstawicielką republiki federalnej. Oznacza  to, że jest krajem związkowym składającym się z dwudziestu sześciu stanów i jednego dysktryktu federalnego. Ustrój ten określiła Konstytucja Brazylii z 1988 roku .Według tego dokumentu głową państwa, a zarazem szefem rządu jest prezydent.  Co ciekawe, Brazylia jest niepodległym państwem dopiero od 1825 roku, wcześniej bowiem stanowiła kolonię portugalską.

Szczypta ogólności
Współcześnie językiem urzędowym jest portugalski (odmiana brazylijska), jednak w pewnych rejonach kraju znane są również języki Indian brazylijskich, takie jak nheengatu, tukano i baniwa. Dodatkowo można spotkać osoby, które posługują się językiem włoskim, hiszpańskim lub niemieckim. Pytanie: czym płacić w Brazylii? Realem brazylijskim (w oznaczeniu międzynarodowym BRL, lokalnie R$), dzielącym się na 100centavos.

http://youtu.be/2VwtKcsmgv0
Czytany 982 razy

Media

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Turystyka i świat

  • 1