niedziela, luty 25, 2024
poniedziałek, 01 październik 2012 16:53

Chile: od strefy podrównikowej po antarktyczną

Zerknij na globus. Dokładniej na Amerykę Południową. Widzisz ten cienki pas na jej zachodnim wybrzeżu? To właśnie Chile – wyjątkowe państwo, które jest o wiele większe niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ono właśnie jest bohaterem poniższego artykułu.
Geografii łyk malutki
Chile to dość spory kraj, rozciągający się na obszarze ponad czterech tysięcy kilometrów wzdłuż i jedynie 468 km wszerz. Jego najdalej wysuniętym na południe punktem jest przylądek Horn. To jednocześnie najdalej wysunięty punkt całego kontynentu. Chile to nie tylko obszar kontynentalny, to również blisko 3 tys. wysp znajdujących się na Oceanie Spokojnym, do których zaliczamy m.in. Wyspę Wielkanocną, San Felix oraz Chonos. Według władz tego kraju, posiada ono prawo również do części ziem znajdujących się na terenie Antarktydy (o powierzchni 1,236 mln. Kilometrów kwadratowych). Jednakże o te terytoria Chile wciąż spiera się z Argentyną.

Polityka raz jeszcze
Chile jest oficjalnie uznane za republikę o ustroju prezydenckim na mocy Konstytucji z 11 marca 1981 r. Głową państwa jest prezydent wybierany na czteroletnią kadencję, który sprawuje również funkcję szefa rządu i przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa. Posiada również inicjatywę ustawodawczą, nie może jednak rozwiązać parlamentu. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament (zwany Kongresem Narodowym), składający się z Izby Deputowanych (kadencja czteroletnia) i Senatu (kadencja ośmioletnia, jednak co cztery lata wymieniana jest połowa składu). Senatorem można zostać poprzez wygraną w bezpośrednich wyborach, dzięki mianowaniu prezydenckiemu, poprzez kandydaturę nadaną przez Sąd Najwyższy i Krajową Radę Bezpieczeństwa. Dodatkowo senatorami do końca życia pozostają wszyscy byli prezydenci republiki.

Pełen worek ogólności
Chile swoją niepodległość uzyskało w 1810 roku, wyzwalając się spod władzy hiszpańskich kolonizatorów. Po gościach z Europy pozostał jednak język urzędowy, który obowiązuje do dziś. Walutą jest peso chilijskie, dzielące się na sto centavo. Na terenie kraju jednak popularnym skrótem jest amerykański symbol dolara - $. Chile, choć wygląda dosyć niepozornie, ma jeden z najniższych wskaźników analfabetyzmu w Ameryce Południowej, co zawdzięcza wysokiemu poziomowi bezpłatnej i obowiązkowej edukacji.

Poniżej prezentujemy Wam najpopularniejszy region Chile – Patagonię.

Media