czwartek, kwiecień 18, 2024
piątek, 29 maj 2020 23:01

Europejskie państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym

Państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym Państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym

O Malcie nie mówi się za wiele – wiemy, że istnieje, ale sporo osób miałoby problem z jego lokalizacją na mapie. Nie mówi się o nim w mediach, nie słychać o żadnych konfliktach z jego udziałem... może czas odkurzyć nieco wiedzę na temat tego kraju?

Geograficzny cud-miód


Malta jest typowym państwem wyspiarskim – w skład tzw. Archipelagu Maltańskiego wchodzi siedem wysepek: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, dwie wysepki Św. Pawła oraz Fifla. Jak można się domyślić, nie graniczy bezpośrednio z żadnym krajem, chociaż poprzez wody terytorialne można uznać, że styka się z Włochami. Uznawana jest za najdalej wysunięte na południe państwo Europy. Co ciekawe, jest także jedynym krajem tego kontynentu na którym nie występuje w ogóle pora zimowa, temperatura bowiem rzadko spada poniżej dziesięciu stopni Celsjusza.  

Wyspiarski kraj w Europie

 

Nastrój mnie polityko!


Republika Malty jest krajem stosunkowo nowym – swoją niepodległość ogłosiła dopiero w roku 1964r. Dodatkowo swoją pierwszą dekadę istnienia przeżyła jako monarchia konstytucyjna w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Jednak w 1974 r. zostały uchwalone zmiany w konstytucji, które obowiązują do dziś. Zgodnie z nimi Malta jest republiką, na której czele stoi prezydent wybierany w wyborach pośrednich na pięcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, czyli Izba Reprezentantów. Jeśli chodzi o ścisłą politykę, to na Malcie funkcjonuje system dwupartyjny z dosyć mocną prawicą reprezentowaną przez Partię Nacjonalistyczną. Za lewicową uznaje się Partię Pracy.

 

Mapa Malty

 

Ogólności dla słodkości


Malta jest uznawana za jeden z najmniejszych krajów świata z niewielką liczbą ludności, bo jedynie 408333 mieszkańców. Jako, że krótko, ale zawsze była pod władaniem brytyjskim, obecnie funkcjonuje tam ruch lewostronny. Co również ważne dla kierowców wybierających się na Maltę, maksymalna prędkość w terenie niezabudowanym wynosi jedynie 80 km/h! Jeśli chodzi o języki urzędowe to obowiązują maltański i angielski, jednak oprócz nich można usłyszeć włoski i francuski. Aktualną walutą jest euro, które wyparło lir maltański.

 

Zobacz film - zwiedź: Valetta, Mdina i Stunning Blue Grotto