piątek, luty 23, 2024
poniedziałek, 08 październik 2012 23:04

Odwieczny spór brytyjsko-argetyński o Falklandy

Małe, niepozorne i podległe. Choć znajdują się tuż u wybrzeży Argentyny, Wielka Brytania zaciekle uważa je za swoje terytorium. Czy coś więcej wiadomo o tych wyspach?
Geografii kilka szczypt
To specyficzne terytorium umieszczone jest na archipelagu, w którego skład wchodzą dwie duże wyspy (Falkland Wschodni i Falkland Zachodni) i przeszło siedemset mniejszych wysepek. Zlokalizowane są one na Oceanie Spokojnym, a dokładniej rzecz ujmując – na szelfie kontynentalnym Ameryki Południowej, jakieś 500 km od Argentyny (mniej więcej tyle, ile jest z Katowic do Koszalina). Pod względem klimatycznym, Falklandy zaliczają się do strefy umiarkowanej z dużym wpływem strefy około polarnej. Przeważają niskie temperatury, roczna średnia to zaledwie pięć stopniu Celsjusza, przy czym a najcieplejszym miesiącu temperatura nie przekracza dwudziestu stopni.

Polityczna karuzela
Falklandy są oficjalne uznane za brytyjskie terytorium zamorskie, co jest spadkiem po dawnych koloniach Zjednoczonego Królestwa. Pod względem prawnym, ten archipelag uznaje się za samorządną parlamentarną monarchię konstytucyjną, której głową państwa jest król Wielkiej Brytanii (obecnie królowa Elżbieta II). Zgodnie z konstytucją na wyspach urzęduje gubernator, który stoi na czele władzy wykonawczej. Jest on wybierany przez rząd brytyjski z miejscowych polityków. Władzę ustawodawczą posiada jednoizbowy parlament złożony z dziesięciu członków.

Ogólności i ciekawości
Od kiedy trwa spór? Od prawie dwustu lat, a dokładniej od 1820 roku, kiedy to do wydzielonej już od 1761  r. kolonii brytyjskiej swoje prawa zgłosiła Argentyna. Powód roszczeń nie jest do końca jasny, jednak jedną ze współczesnych pobudek może być czynnik ekonomiczny. Dekadę temu bowiem odkryto wokół archipelagu potężne złoża ropy naftowej (szacunkowo – około 60 mld baryłek), które na chwilę obecną przynależą Wielkiej Brytanii. Odchodząc nieco od kwestii sporu – obecnie na terytorium Falkland obowiązuje język angielski, a oficjalną walutą jest funt falklandzki, wzorowany na funcie brytyjskim.

Media