piątek, czerwiec 21, 2024
sobota, 09 maj 2020 18:31

Wyprawa jachtem na mazurskie jeziora: co wiedzieć musisz

Czarter Mazury Czarter Mazury

W naszym kraju istnieje kilka miejsc, do których warto wybrać się jachtem, ale żadne z nich nie dostarcza takich wrażeń jak szlaki wiodące po mazurskich jeziorach. Przyjrzymy się, dlaczego właśnie to miejsce przyciąga tak liczne rzesze amatorów żeglugi i jak przygotować się na taką wyprawę.

Mazury, nie bez powodu nazywane Krainą Tysiąca Jezior, to jedyne miejsce w Polsce, w którym można zakosztować przyjemności przebycia malowniczego szlaku wodnego mierzącego aż 120 km długości. Żeglując po takiej trasie, możemy nie tylko podziwiać piękne krajobrazy, ale również zobaczyć liczne zwierzęta i ptactwo wodne. Co powinniśmy mieć na uwadze, szykując się do przemierzenia mazurskich Jezior jachtem? 

Trasa łatwa, ale długa 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przebycie całego Szlaku Wielkich Jezior nie jest wyprawą na weekend. Można przyjąć, że tydzień to najkrótszy czas, w jakim można go przebyć, jednak nawet wtedy nie zdążymy w pełni nacieszyć się tym malowniczym rejonem. Najlepiej na taką okazję zorganizować sobie przynajmniej 2 tygodnie. Sama trasa nie jest trudna, jednak panuje na niej dość duży ruch. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą przynajmniej jedną osobę będącą doświadczonym żeglarzem, która pomoże przy trudniejszych manewrach. 

Planowanie postoju 

W zależności od naszych preferencji możemy rozpocząć żeglugę w Węgorzewie bądź na jeziorze Nidzkim. Niezależnie od obranego kierunku, warto zawczasu ustalić sobie miejsca na postój. Jedne z najpopularniejszych lokacji do zatrzymania się podczas podróży jachtem to Mikołajki, Giżycko oraz Sztynort. W każdej z tych miejscowości znajdziemy port oraz atrakcje turystyczne, takie jak chociażby fortyfikacje twierdzy Boyen w Giżycku czy też pałac Lehndorfów w Sztynorcie. Dla łaknących rozrywki żeglarzy nie brakuje również imprez muzycznych, w rodzaju festiwalu szantowego w Mikołajkach. 

Jaki jacht wybrać? 

Aby mieć pewność, że zwiedzanie mazurskich jezior przebiegnie bez żadnych zakłóceń, wynajmując jacht, warto postawić na najwyższą jakość. Tą bez wątpienia gwarantują znane serie łodzi takie jak Maxus 26 EVO udostępniany przez firmy wyspecjalizowane w temacie czarteru jachtów na Mazurach. Jest to jacht wyjątkowo wygodny, z przestronnym wnętrzem i projektem stawiającym na maksymalne bezpieczeństwo żeglugi. Z tego względu jest doskonałym wyborem, gdy planujemy dłuższy pobyt na jeziorach. Wprawionym żeglarzom bądź osobom, które chcą zwiedzić szlak w tempie ekspresowym, poleca się Maxus 28. Jacht ten wielokrotnie zagwarantował miejsca na podium żeglarzom startującym w regatach i uważany jest za najszybszy jacht turystyczny.

Media