sobota, czerwiec 22, 2024
wtorek, 29 styczeń 2019 11:22

Wymogi Sanepidu w działalności gastronomicznej

Każdy przedsiębiorca branży gastronomicznej zobowiązany jest dokładnie przestrzegać wszystkich norm ustalonych przez Sanepid. Wiąże się to wszak nie tylko z unikaniem kar za łamanie prawnie wiążących rozporządzeń instytucji dbającej o higienę i bezpieczeństwo epidemiologiczne, ale przede wszystkim z dbałością o zdrowie zarówno klientów, jak i pracowników.

Wymogi, jakie stawia Sanepid osobom pragnącym rozkręcić biznes w branży gastronomicznej są więc niezmiernie ważne.
Lista Sanepidu

O czym jednak konkretnie należy pamiętać? Oto krótka lista najważniejszych, z punktu widzenia inspektorów Sanepidu oraz zasad BHP w gastronomii, spraw, o których należy pamiętać uruchamiając własny biznes:

  • Każdy pracownik musi posiadać aktualną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną dokumentującą jego dobry stan zdrowia i gwarantującą, że nie ma żadnych przeciwwskazań natury epidemiologiczno-medycznej do zatrudnienia danej osoby.
  • Kwalifikacje pracowników nie muszą być wysokie – do spełnienia norm sanepidu wystarczy, że każdy pracownik zdał podstawowy egzamin z zasad higieny.
  • Wszelkie sprzęty mające kontakt z produktami spożywczymi muszą posiadać atest PZH. Inspektorzy zwracają szczególną uwagę na maszyny przeznaczone do przetwórstwa produktów, ponieważ wymagają one starannej obsługi i czyszczenia, aby utrzymać je w stanie pozwalającym na dalsze, bezpieczne, użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem.
  • Woda bieżąca w lokalu musi spełniać normy. Jeśli nie jest dość czysta, należy zainstalować odpowiednie filtry lub w ekstremalnym przypadku zapewnić odpowiednią ilość czystej wody w butelkach.
  • Lokal, w którym przedsiębiorca zamierza prowadzić swój biznes musi spełniać szereg warunków. Ściany muszą być łatwe do czyszczenia oraz w jasnych kolorach, sufity w części, gdzie przygotowuje się produkty spożywcze nie mogą być niżej, niż na wysokości 3,3m, a w pozostałych pomieszczeniach lokalu 2,5m.
  • Niezbędne jest osobne pomieszczenie przeznaczone do mycia brudnych naczyń.
  • Jeśli w lokalu będą wykorzystywane jaja, to potrzebne jest stanowisko do ich czyszczenia i dezynfekcji (wyparzania).
  • Produkty spożywcze muszą bezwzględnie być przechowywane w odpowiedni dla nich sposób, tak aby jak najdłużej zachowywały świeżość. Kontrolerzy Sanepidu sprawdzają stan świeżości znajdujących się na terenie firmy produktów spożywczych.


Oczywiście pełna lista wymogów jest o wiele dłuższa, jednak od spełnienia tych wymienionych wyżej należy zacząć. biznesowy http://www.16ton.pl/