piątek, 22 maj 2020 10:32

Moloch straszliwy, czyli jak nazwa może się mylić

Moloch straszliwy Moloch straszliwy

Moloch – polskie określenie czegoś wielkiego i ciężkiego. W tym wypadku wręcz przeciwnie, ponieważ jest to nazwa...jaszczurki. I to jednej z mniejszych na świecie. Dziś słów kilka o tym gdzie występuje i jaki prowadzi styl życia.

Rozpoznawalność zwierza


Moloch straszliwy jest niewielką, mierzącą zaledwie 22 cm długości jaszczurką, należącą do rodziny agamowatych. Z wygląda nie jest zbyt sympatyczna – jej ciało pokrywają sterczące pionowo łuski w pomarańczowo-brunatnych odcieniach zwane popularnie kolcami. Można je znaleźć właściwie na całej powierzchni skóry zwierzęcia – służą ochronie przed drapieżnikami. Dlaczego? Ponieważ moloch zalicza się do stworzeń dosyć flegmatycznych i nieruchliwych – dosyć długo przebywa w jednym miejscu co robi z niego łatwy posiłek dla innych.


Gdzie i kiedy spotkać molocha straszliwego?


Moloch straszliwy występuje prawie w całej Australii, a w szczególności na zachodzie tego kraju. Uwielbia życie na pustyni, jest do niego idealnie przystosowany – może tygodniami nie pić wody! Dodatkowo żeruje głównie w ciągu dnia, przystosowując się tym samym do trybu życia swojego pokarmu.


A gdzie Twoje stado?


Jak wiele stworów, które chcą być uważane za przerażające moloch żyje samotnie. Łączy się w pary tylko na czas godów, później jednak partnerzy się rozstają. To doskonała strategia przeżycia – pojedynczy osobnik w o wiele prostszy sposób znajdzie odpowiednią ilość pożywienia czy też wody niż jakby miał dbać o całe stado.


Pora obiadowa molocha straszliwego


Co takiego może jeść jaszczurka? Nic szczególnego – żywi się zwykłymi mrówkami, których na australijskich pustyniach jest dosyć sporo. Przeciętnie na jeden posiłek moloch potrafi zjeść aż 2500 tych żyjątek. Czyni to za pomocą specjalnie wydłużonego i dosyć lepkiego języka.


Moloch straszliwy

fot:moloch straszliwy

Ciekawości z kości


Jedną z ciekawszych rzeczy jest fakt, w jaki sposób moloch straszliwy pozyskuje wodę. Jak już było wspomniane – nie potrzebuje jej zbyt wiele, jednak zawsze coś by się przydało. Skąd więc bierze ten życiodajny płyn? Otóż...przechwytuje go z powietrza lub roślin przy pomocy kolców ochronnych – krople wody są koncentrowane na kolcu, po czym spływają po jego skórze wprost do pyszczka.

 

Zobacz film o molochu straszliwym

Na youtube znalazłem ciekawy film z National Geografhic. Moloch straszliwy po angielsku nazywany jest Thorny Devil.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU