środa, kwiecień 24, 2024
piątek, 16 listopad 2012 12:39

Aj aj – ostatni żyjący gatunek palczatki

Mała, zwinna i dosyć charakterystyczna małpiatka – palczak madagaskarski. Jest ostatnim żyjącym gatunkiem z rodziny palczatkowatych. Czym dokładnie jest ten cudaczny stwór?
Rozpoznawalność zwierza
Jest to stosunkowo niewielka małpiatka – jest wzrostu kota z dosyć dużą głową i krótkim pyszczkiem. Posiada charakterystyczne duże uszy oraz niesamowicie chwytne palce u rąk i nóg. Z reguły posiada umaszczenie czarno-brązowe z jaśniejszymi akcentami na twarzy i piersi. Jedną z jej dziwniejszych cech jest wydłużony cienki palec środkowy zakończony hakowatym pazurem, dzięki któremu wydobywa sobie pożywienie.

Gdzie i kiedy spotkać?
Palczak występuje jedynie na Madagaskarze, a dokładniej na jej wschodnim oraz północno- zachodnim. Przez to jest uznawany za gatunek endemiczny, czyli taki, który można znaleźć tylko i wyłącznie na danym obszarze. Tryb życia określa się jako nocny, co potwierdzono poprzez odkrycie w jego oczach tzw. błony odblaskowej.

Pora obiadowa
Czym się żywi ten stworek? Przede wszystkim larwami znajdowanymi w pniach bambusa, chociaż tą rośliną też nie gardzą. Dodatkowo swoją dietę uzupełniają o takie rarytasy jak świeże kokosy czy owoce egzotyczne, co pewien czas przegryzając je smakowitą trzciną cukrową.

Ciekawości z kości
Palczak ma jedną cechę podobną do gryzoni – otóż jemu również zęby rosną przez całe życie! W dodatku jego uzębienie jest dosyć mocno zredukowane. Najczęściej małpiatki posiadają około 18 zębów, natomiast ten ostatni Mohikanin może się pochwalić garniturkiem złożonym z jedynie dziewięciu ząbków. Dodatkowo przez prawie trzydzieści lat uznawano ten gatunek za wymarły – dopiero w 1961 roku odkryto go na nowo, a dziś jego populację określa się mianem narażonej na wyginięcie.

Media